ČR: Průmyslová produkce v říjnu y/y rostla o 10,5 % (oček. 10,3 %)

AKTUALIZOVÁNO – Průmyslová produkce v říjnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 5,3 procenta, bez očištění byla vyšší o 10,5 procenta. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 1,5 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 10,3 procenta.

„Průmysl i nadále roste mimořádným tempem. Neočištěná průmyslová produkce vzrostla meziročně o více než deset procent a index průmyslové výroby zažil v říjnu druhý nejúspěšnější měsíc v historii, hned po letošním březnu. Za celý letošní rok bude růst průmyslu atakovat hranici šesti procent, což je výrazně víc než v několika posledních letech a přiblíží se tak hodnotám z let 2010 a 2011, kdy se průmysl zvedal po období krize,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés

Průmyslová výroba v říjnu sice byla v souladu s tržním očekáváním, vývoj zpracovatelského sektoru však skončil za celoročním průměrem. Slabší dynamika může souviset se slabším výkonem německého průmyslu v říjnu, která také skončil za odhady trhu, uvedl hlavní ekonom ING bank pro ČR Jakub Seidler.

„Na základě vpředhledících indikátorů a vývoje nových zakázek by měly podmínky v tuzemském průmyslu zůstat nadále příznivé, ačkoli meziroční dynamika může slábnout z titulu vysoké srovnávací základny. Otázkou zůstává rychlost zpomalování výroby automobilů, na kterou dopadá vysoká srovnávací základna spojená s vytížením kapacit, ale také i nižší dynamika nových zakázek v letošním roce,“ dodal Seidler.

Newsletter