ČR: Stavebnictví v listopadu 1,9 % y/y, předch. 5,9 %

AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v listopadu 2017 reálně meziročně vzrostla o 1,9 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 4,7 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 51,0 %. Bylo zahájeno meziročně o 3,1 % bytů méně. Dokončeno bylo o 4,6 % bytů více. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Stavební produkce v listopadu 2017 po vyloučení sezónních vlivů byla reálně meziměsíčně vyšší o 0,5 %. Meziročně se zvýšila o 1,9 %. Listopad 2017 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku stejný počet pracovních dnů. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 3,1 % (příspěvek +2,1 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se meziročně snížila o 0,5 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se meziročně snížil o 0,3 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 8,1 % a činila 41 447 Kč.

Stavební úřady vydaly 6999 stavebních povolení a jejich počet se meziročně snížil o 4,7 %. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34,7 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2016 se zvýšila o 51,0 %.

Počet zahájených bytů v listopadu 2017 meziročně klesl o 3,1 % a dosáhl hodnoty 2 594 bytů. V rodinných domech došlo k nárůstu počtu bytů o 6,4 %, v bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 40,3 %.

Počet dokončených bytů v listopadu 2017 meziročně vzrostl o 4,6 % a činil 2 693 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 18,5 %, v bytových domech došlo k poklesu o 0,4 %.

Šéf developerské firmy Ekospol Evžen Korec upozornil na to, že v  Praze se v listopadu začalo stavět pouhých 88 nových bytů, z toho jen 14 v bytových domech. Nejvíce nových bytů začaly stavební firmy stavět ve Středočeském kraji, jen v listopadu jich bylo 774. Hlavní město tak díky liknavému přístupu stavebních úřadů a neaktualizovanému územnímu plánu nejspíš definitivně přišlo o pozici v čele nejvíce se rozvíjejících regionů v Česku, dodal Korec.

„Letošní rok přinesl změnu v tom, že začala platit novela stavebního zákona umožňující sloučit stavební proces do jednoho koordinovaného řízení. Menším stavitelům má také ulehčit s papírováním. Novela je zcela jistě krokem dobrým směrem jak se vypořádat s českým legislativním Kocourkovem, který se vyznačuje nejsložitějším stavebním právem v zemích EU. Zda českému stavebnictví opravdu uleví a investorům uvolní ruce k rychlejší výstavbě, však ukáží teprve až další měsíce,“ dodal Korec.

Hlavní ekonom UniCredit Bank pro ČR a Slovensko Pavel Sobíšek se domnívá, že prosinec již nezmění mnoho na celoročním obrázku stavebnictví jako odvětví, které sice přispělo v roce 2017 k celkovému růstu ekonomiky, ale ve srovnání s jinými odvětvími poměrně málo.

„Letošní rok by mohl být pro stavebnictví o něco lepší. Orientační hodnota stavebních povolení rostla v říjnu i listopadu meziroční o víc než polovinu. O zlepšení se zasloužily v převážné míře inženýrské stavby, jichž bylo od poloviny roku povoleno skoro za 60 miliard korun, tedy o 35 miliard víc než ve stejném období roku 2016. Otázkou samozřejmě zůstává, jak rychle se podaří uvést povolené stavby do fáze realizace, ale aspoň některé, dlouho odkládané stavby se spustily již v samém závěru loňského roku,“ uvedl Sobíšek

Newsletter