Čtvrtý blok Dukovan začne vyrábět proud v sobotu, po 99 dnech

V Jaderné elektrárně Dukovany finišují práce na zprovoznění čtvrtého bloku. Energetici dnes do 18:00 ukončili zkoušky pojišťovacích ventilů u parogenerátoru, řekl ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Minulý týden byla při těchto zkouškách zjištěna závada, kvůli jejíž opravě bylo najíždění bloku pozastaveno. Blok by měl znovu dodávat elektřinu do sítě od soboty, po přestávce dlouhé 99 dnů. Podle původních předpokladů měla odstávka skončit minulý pátek.

V Dukovanech od 22. dubna vyrábí elektřinu jen dva ze čtyř jaderných bloků. Třetí výrobní blok elektrárny bude mimo provoz až do 19. října, a to kvůli rozšířeným kontrolám svarů.

V reaktoru čtvrtého bloku už dnes energetici postupně zvyšují výkon. První turbína by k němu měla být připojena v sobotu brzo po ránu, druhá v sobotu dopoledne.

Martin Novák: ČEZ i akcionářům zajistí zisk obnovitelné zdroje

Čtvrtý dukovanský blok byl odstaven 5. února. Odstávka je delší kvůli tomu, že v tomto bloku odborníci kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé a kromě běžných prohlídek a úprav zařízení také kontrolovali svary. Další týdenní zpoždění nastalo kvůli opravám.

Energetici nejprve ve čtvrtém bloku spravovali netěsnost na armatuře v sekundárním okruhu. Minulou neděli našli další závadu u pojišťovacích ventilů parogenerátoru. Aby ji mohli opravit, museli nejdřív v systému snížit tlak.

Kontroly svarů se dělají v dukovanských blocích od loňska proto, že se ukázalo, že v dokumentaci elektrárny jsou založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Ve středu firma ČEZ oznámila, že prověrky svarů u druhého a třetího bloku ještě rozšíří, což zdůvodnila přípravami na další dlouhodobý provoz Dukovan. Letošní odstávky kvůli tomu budou delší o měsíce.

Již probíhající odstávka třetího bloku měla původně skončit v červenci, nyní firma počítá s jeho zprovozněním 19. října. Odstávka druhého bloku, který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září, se protáhne do příštího roku.

V důsledku odstávek se loni roční výroba elektřiny Jaderné elektrárny Dukovany snížila o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). Skupina ČEZ kvůli tomu přišla o 2,5 miliardy korun.

Newsletter