CVVM: Většina Čechů má politické strany za zkorumpované

Většina české veřejnosti vnímá fungování politických stran negativně. Zhruba tři čtvrtiny lidí míní, že se o ně strany zajímají jen v době voleb, jsou zkorumpované a jde jim především o výhody a zájmy svých členů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přestože se strany kritizují navzájem, jsou ve skutečnosti všechny stejné, myslí si 72 procent lidí. Zhruba stejný podíl Čechů považuje politické strany za objekty, které rozdělují společnost. Podle 46 procent lidí není v politickém spektru žádná strana, která by reprezentovala jejich názory.

Téměř dvě třetiny Čechů ale vidí politické strany jakožto prostředek k účasti na politické činnosti a 61 procent dotázaných souhlasí s tím, že politické strany jsou potřeba k hájení zájmu různých skupin a sociálních tříd. Více než polovina lidí nepochybuje o nutnosti existence politických stran k fungování demokracie. Podle 43 procent Čechů je možné vstupem do politiky něco změnit, opačný názor má ale 45 procent.

Názory se liší hlavně s věkem dotázaných. „Zajímavé jsou především odpovědi mladých lidí (15 – 19 let), kteří častěji ve srovnání se zbytkem populace volí odpověď ´nevím´. Tento nález je v souladu se zdůrazňovanou lhostejností prvovoličů vzhledem ke krajským a senátním volbám,“ uvedlo CVVM. Pravidelní voliči jsou podle očekávání v hodnocení politických stran optimističtější než nevoliči.

Od loňského roku přibylo především lidí, kteří si myslí, že politické strany jsou všechny stejné a že jsou ovlivněny korupcí. Ubylo naopak těch, kteří nesouhlasí s tím, že politické strany poskytují lidem možnost zúčastnit se politické činnosti.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 19. září a zúčastnilo se ho 999 lidí.

Newsletter