CVVM: Ze zemí V4 hodnotí ekonomiku a život nejlépe Češi

Z obyvatel zemí visegrádské čtyřky hodnotí ekonomiku a životní podmínky ve svém státě nejlépe Češi. Vyplývá to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ekonomickou situaci považuje za dobrou třetina Čechů a materiální životní podmínky domácností hodnotí kladně polovina Čechů. Optimističtí jsou i Poláci.

Za dobrou označilo hospodářskou situaci 32 procent účastníků průzkumu v Česku, naopak za špatnou 24 procent. Životní podmínky jsou v tuzemsku dobré podle 49 procent Čechů, negativně je hodnotí pouze 14 procent lidí. Navíc více než pětina Čechů věří, že se životní podmínky i ekonomická situace budou ještě zlepšovat.

Podobně odpovídali i obyvatelé Polska, podíl kladných odpovědí byl ale o několik procentních bodů nižší než v Česku. Pozitivně hodnotilo ekonomickou situaci 29 procent Poláků a životní podmínky 46 procent. Stejně jako u Čechů převažovaly v Polsku kladná vyjádření.

Na Slovensku a v Maďarsku již ale mají většinou převahu negativní hodnocení. Za dobrou označilo hospodářskou situaci jen 16 procent Maďarů a 15 procent Slováků, kdežto za špatnou 38 procent Maďarů a 46 procent Slováků. Životní podmínky si pochvalovalo 24 procent obyvatel Maďarska a 25 procent obyvatel Slovenska, zatímco za špatné je považuje 28 procent Maďarů a 24 procent Slováků.

Oproti předchozímu průzkumu ze začátku letošního roku se vesměs poměr kladných a záporných hodnocení v žádné ze zemí V4 výrazněji nezměnil. Výjimkou je zlepšení hodnocení hospodářské situace u Slováků a hodnocení životních podmínek v Česku o několik procentních bodů.

Newsletter