Zisky dolaru zabrzdil pokles amerických sazeb, zejména těch reálných měřených TIPSy. Euro posiluje nad 1,1900 EURUSD. Padají americké sazby podpořily měny regionu. Koruna zpevňuje pod 25,50 za euro.

CzechTourism: Začátek roku byl pro cestovní ruch mimořádně úspěšný

První tři měsíce letošního roku byly pro příjezdový cestovní ruch mimořádně úspěšné. Statistiky turistů ale výrazně ovlivnilo to, že Velikonoce letos vycházely na březen, zatímco loni byly v dubnu. Pro hotely a penziony jsou velikonoční svátky druhým vrcholem roku. Za pozitivním vývojem stál i dopad intervence ČNB, která zahraničním turistům zlevňuje tuzemské pobyty, a zřejmě také obavy z dalších útoků v západní Evropě. ČTK to sdělila agentura CzechTourism.

Počet zahraničních turistů, kteří se ubytovali v tuzemských hotelech či penzionech, stoupl na začátku roku meziročně o 13,9 procenta. „U většiny hlavních zdrojových zemí zaznamenaly statistiky dvouciferný nárůst, výjimkou byla jen Francie s meziročním nárůstem 3,25 procenta a dále Itálie s Ruskem, u kterých příjezdy zaznamenaly pokles (Rusko -6,7 pct),“ uvedl Jan Otava z CzechTourism.

Počty zahraničních turistů rostly jak ze zemí platících eurem, tak ze států mimo eurozónu a ze vzdálených trhů, jako jsou USA, Korea či Čína. „Pozitivní dopad měnové politiky ČNB tedy zjevně není jediným faktorem, který úroveň příjezdů ve sledovaném období ovlivňoval,“ uvedl Otava.

Letos se v Česku neočekává žádná událost světového významu, jako bylo zejména loňské hokejové mistrovství, přesto mohou být hoteliéři s letošním rokem spokojeni. „Očekáváme nepatrný nárůst obsazenosti hotelů z loňských 75 na 76 procent. Průměrná cena za hotelový pokoj by se měla zvýšit o necelou stokorunu na 2212 Kč za noc,“ uvedl odborník PwC ČR na hotelnictví Jan Musil.

V českých hotelech a penzionech se v letošním prvním čtvrtletí ubytovalo 3,3 milionu turistů, meziročně jich tak bylo o 11,9 procenta více. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Mezi ubytovanými převažovali cizinci, kterých bylo o 60.000 více než tuzemských hostů. Proti loňskému lednu až březnu ale přibylo českých i zahraničních turistů. Počet zahraničních návštěvníků se zvýšil o 13,9 procenta a počet domácích o 9,9 procenta.

Nejvíce zahraničních hostů přijelo do Česka jako obvykle z Německa, meziročně jich bylo dokonce o 20,4 procenta více. Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů tvořili Slováci, třetí byli Poláci.

Newsletter