Daimler v Číně odvolal manažera kvůli rasistickým narážkám

Německá automobilka Daimler v Číně odvolala vysoce postaveného manažera. Reagovala tak na incident, při němž tento zaměstnanec minulý týden na parkovišti údajně pronášel rasistické poznámky o Číňanech a použil na přihlížející pepřový sprej. Informovala o tom dnes agentura AP. O incidentu hojně psala čínská státní média a vášnivé reakce vzbudil i na sociálních sítích.

Manažer Rainer Gärtner podle médií začal hádku na parkovišti v jedné luxusní části Pekingu. Mimo jiné prý řekl, že všichni Číňané jsou „bastardi“. Když jej pak začali konfrontovat přihlížející, použil proti nim pepřový sprej.

Daimler k tomu v pondělí vydal stanovisko, ve kterém se za firmu omluvil bez ohledu na to, jaká slova skutečně padla. Mimo jiné uvádí, že Gärtnerovo chování škodí obrazu firmy a pro manažera této značky je nevhodné. Podnik sdělil, že Gärtner záležitost s druhým účastníkem hádky vyřešil soukromě.

Čína je největším automobilovým trhem na světě. Čínští zákazníci a média jsou velmi citliví na údajnou západní aroganci a na urážky často reagují výzvami k veřejným omluvám a bojkotu západního zboží. Jeden komentátor na sociální síti Weibo napsal, že Gärtner „dostal lekci a odejde s ostudou“. Dodal také, že „Němci jsou arogantní až do morku kosti“. Jiní píší, že nebudou kupovat auta Daimler.

Před časem byl donucen k omluvě za znevažující komentář o čínských úřednících jiný Němec, komisař EU Günther Oettinger.

Newsletter