Dálnici D8 v Českém středohoří čeká zátěžová zkouška

Dálnici D8 čeká v úterý zátěžová zkouška. Plně naložená nákladní auta najedou na estakádu u Prackovic na nezprovozněném úseku přes České středohoří. ČTK o tom dnes informoval Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem stavby. Termín zprovoznění dvanáctikilometrové části D8 je 17. prosince.

Nákladní auta najedou mezi dva pilíře. Test přesně určuje, jak dlouhou dobu tam musí zůstat, jaká může být odchylka v průhybu konstrukce a další věci.

Podobné testy jsou na stavbách typu dálnice před zprovozněním podle Rýdla běžné. Silničáři už v říjnu testovali požárně bezpečnostní zařízení ve dvou tunelech na chybějícím úseku. Hasiči provedli speciální kouřové zkoušky v tunelech Radejčín a Prackovice. Součástí zkoušek byla simulovaná nehoda autobusu. Další zkoušky se týkají řízení provozu a dalších technických záležitostí.

Ministerstvo dopravy dnes potvrdilo, že počítá se zprovozněním dálnice 17 prosince. D8 propojí přes Ústí nad Labem Prahu a Drážďany. Ředitelství silnic a dálnic požádalo oficiálně ministerstvo o povolení předčasného užívání dosud nezprovozněného úseku.

Stavebně hotové jsou podle Rýdla všechny části trasy. Výjimkou je stabilizace estakády nedaleko Prackovic na Ústecku. Stavaři museli před několika týdny rozebrat kvůli propadu podpěry mostu část již dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc tun metrů krychlových náspu.

„Dálnice bude hotová ke zprovoznění 17. prosince tak, aby byla pro provoz bezpečná,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Rozestavěná dálnice D8 z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa se dlouhodobě potýká s nestabilitou podloží. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku. Sesuv zavalil rozestavěný úsek D8 asi v délce 200 metrů a značně poškodil i nedalekou železniční trať. Podle ministerstva dopravy může za sesuv nedaleký kamenolom. Správce silnic a železnic už jeho majitele, společnost Kámen Zbraslav, zažaloval o uhrazení zhruba miliardové škody. Společnost vinu odmítla.

Newsletter