Demokratické volební shromáždění v Portoriku vyhrála Clintonová

V nedělním demokratickém volebním shromáždění v Portoriku zvítězila Hillary Clintonová. Bývalá šéfka americké diplomacie porazila svého soupeře Bernieho Sanderse a již téměř dosáhla na 2383 hlasů delegátů, které potřebuje k automatickému získání demokratické nominace, uvedly světové agentury. Podle propočtů agentury AP jí nyní chybí jen 30 delegátských hlasů.

Zbylé potřebné hlasy získá bývalá první dáma nepochybně již v úterý, kdy se bude v šesti amerických státech, například i ve velkých státech New Jersey a Kalifornii, hlasovat o stovkách dalších delegátů.

Volební účast byla v Portoriku vysoká a u volebních místností se tvořily dlouhé fronty. Demokratičtí voliči mohli hlasovat na pouhých 430 místech, v roce 2008 přitom měli k dispozici přes 2000 volebních místností.

Portoriko, jehož občané mohou podle ústavy hlasovat v primárkách, nikoli ale v samotných prezidentských volbách, se potýká s vážnou hospodářskou krizí, která byla na ostrově hlavním tématem nominačního procesu. Portorická ekonomika je zatížena dluhem veřejných financí ve výši 70 miliard dolarů, který místní úřady považují za nesplatitelný.

Newsletter