Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Desetitisíce lidí demonstrují v Německu proti dohodám CETA a TTIP

 Desítky tisíc lidí demonstrují v Berlíně a dalších šesti německých městech proti dohodám o volném obchodu, které chce Evropská unie uzavřít s Kanadou (CETA) a Spojenými státy (TTIP). Pořadatelé původně očekávali, že svou nespokojenost s chystanými smlouvami dají najevo až statisíce Němců.

Policie počet účastníků hlavního protestu v Berlíně odhadla na 30.000, v Kolíně nad Rýnem se podle ní sešlo 10.000 demonstrantů, v Hamburku 6000 a ve Frankfurtu nad Mohanem 5000.

Pořadatelé, kteří jsou přesvědčeni o tom, že protestujících je v ulicích německých měst více, počítali s tím, že na hlavní demonstraci do Berlína dorazí 80.000 až 100.000 lidí, v dalších městech doufali v účast kolem 30.000 protestujících.

Demonstrace, které jsou dnes také v Mnichově, Lipsku a Stuttgartu, uspořádalo 26 organizací, mezi nimiž jsou odbory, církevní skupiny i ekologičtí aktivisté. Na smlouvách jim vadí mimo jiné údajně nedostatečná ochrana životního prostředí nebo spotřebitelů.

Termín protestu nebyl zvolen náhodu a má vytvořit tlak na sociální demokracii, která bude už v pondělí rozhodovat o tom, jestli dohodu s Kanadou podpoří, což prosazuje mimo jiné její předseda a německý vicekancléř Sigmar Gabriel.

Na rozdíl od smlouvy s Kanadou, která už je dojednaná a s níž nakonec němečtí politici nejspíš vysloví souhlas, bude cesta k dohodě s USA v Německu výrazně složitější a téměř nikdo nepředpokládá, že si ji podaří uzavřít do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy.

Newsletter