Detekovaných kybernetických útoků přibylo,zasáhly i státní správu

Detekovaných kybernetických útoků loni přibylo. Ze zprávy o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2015, kterou dnes novináři dostali k dispozici, vyplývá, že jedním z nejvážnějších zachycených kyberútoků byla únorová vlna špionážního malwaru. Mezi návštěvníky nakažených serverů bylo i několik počítačových stanic státní správy.

Podle zprávy Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB) v Brně, které spadá pod Národní bezpečnostní úřad, špionážní malware útočil na návštěvníka kompromitovaných IP adres a domén. Mezi nakaženými servery se nacházela i jedna česká doména, která obsahovala škodlivý skript neznámého účelu. Podle centra měl skript infikovat návštěvníka stránek, případně provést jinou činnost směřující k odcizení dat. Podle centra bylo mezi návštěvníky nakažených serverů i několik počítačových stanic státní správy. V dotčených institucích se proto musely tyto stanice reinstalovat a změnit hesla dotčených uživatelů.

V březnu pak podle zprávy bylo zhruba sedm desítek serverů státních a jiných významných institucí ohroženo zranitelností v protokolu, centrum jim doporučilo aktualizovat používaný systém.

V listopadu byl nejvážnějším incidentem útok, kdy se podařilo infikovat počítač pracovníka státní správy a následně rozesílat podvodné zprávy na další státní instituce zemí Evropské unie.

„Celý kyberprostor se vyvíjí a my všichni jsme čím dál více závislí na tom, co kyberprostor dělá, co produkuje, jak je bezpečný a spolehlivý,“ uvedl Radek Holý z Národního bezpečnostního úřadu. Detekovaných útoků je stále více, otázkou podle něj ale je, zda jich centrum není schopno více nalézt. „Každopádně nám narůstá práce. Víme o čím dál větším počtu hrozeb,“ uvedl Holý.

Práce podle něj centru narostla i se zákonem o kybernetické bezpečnosti, který nabyl účinnosti od roku 2015. Ten platí pro státní, ale i soukromé organizace, například pro mobilní a virtuální operátory, poskytovatele internetového připojení a podobně. Jeho cílem je zvýšit bezpečnost kritické infrastruktury státu a významných informačních systémů, spravujících osobní údaje velkého množství lidí.

Centrum se podílí na zajištění kybernetické bezpečnosti kritické informační infrastruktury a významných informačních systémů. V Brně sídlí od poloviny roku 2014, tehdy mělo 34 zaměstnanců. Nyní jich má asi pět desítek, v plánu je ročně přibírat dalších osm lidí.

Newsletter