Developeři v Praze ve 3Q prodali nejméně nových bytů za dva roky

Trh s novým bydlením si v letních měsících vybral pauzu a po předchozím rekordním čtvrtletí se ve třetím čtvrtletí výrazně propadl. Developeři v Praze od července do konce září prodali 1447 nových bytů. To je nejméně za poslední dva roky. V porovnání s loňským druhým čtvrtletím jde o propad o 27,58 procenta, meziročně prodeje klesly o 14,88 procenta.

Kromě tradičně slabších prázdninových měsíců může za nižší prodeje další pokles dostupných bytů v nabídce developerů, který opět pokořil historické minimum.

„V minulém čtvrtletí se projevil vliv prázdninových měsíců, kdy lidé místo nakupování raději tráví volno s rodinou. Letošní letní pokles prodejů nových bytů ještě umocnil neutěšený stav povolovacího procesu, kvůli kterému developeři nestíhají doplňovat nabídku. Největší problémy to působí hlavně malým a středním firmám, které v uplynulých třech měsících přidaly do prodeje jen zanedbatelné množství nových bytů,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské firmy Ekospol.

Výrazně podle něj zesílil také trend prodeje bytů zarezervovaných v předprodeji. Do oficiálního prodeje se tak často dostanou projekty až tehdy, když jsou téměř vyprodané. Zájemce o nové bydlení, který se nezaregistroval u svého developera s dostatečným předstihem, tak musí hledat své ideální bydlení v prořídlých cenících.

Newsletter