Americké výnosy středních splatností jsou nejvýše od začátku roku 2020. Výnosová křivka se vinou poklesu delších splatností zploštila. Spread mezi 30letým a 5letým výnosem je nejnižší od února 2019. Dolar je proti euru nejsilnější od května 2020. Měny regionu zpevnily, koruna se obchoduje pod 24,45 za euro.

Digitalizace přichází i do zdravotnictví. Mobilní aplikace zachraňují lidské životy a stávají se moderní možností léčby

Přeplněné čekárny u lékaře možná budou časem minulostí. Probíhající digitalizace ve zdravotnictví dala vzniknout řadě aplikací, které usnadňují lékařskou péči a pomáhají tak zachraňovat životy. Český startup Vitadio, který pomáhá pacientům s diabetem druhého typu i aplikace Foedus pro rychlou mezinárodní výměnu orgánů k transplantaci, již mají na kontě stovky pacientů, kterým zlepšily kvalitu života. Na jejich vývoji se podílelo české softwarové studio Applifting. Digitální léčba nabírá v Evropě na významu, jako první ji v loňském roce zařadilo do běžné praxe Německo.

Efektivní zvládnutí chronických onemocnění jako je například diabetes stojí na každodenním zapojení pacienta do léčby. Většina diabetiků ale vidí svého lékaře v průměru třikrát až pětkrát ročně a ve zbývajícím čase jsou odkázáni na sebe. Většina pacientů tak cítí, že nedostávají dostatečnou podporu ve zvládání takto komplexního onemocnění a často tápou,“ vysvětluje Jan Šomvársky, spoluzakladatel technologicko-medicínského startupu Vitadio. Společně s Lenkou Röhryovou, Bolkem Kristiánem a Ondřejem Kulatkou proto vytvořil aplikaci, která průběžně podporuje pacienty v efektivním zvládání diabetu mezi návštěvami u lékaře.

Aplikace místo léků

Verzi aplikace Vitadio pro systém iOS spoluvytvořilo české vývojářské studio Applifting, které je podle žebříčku Deloitte Fast 50 osmou nejrychleji rostoucí firmou v České republice. Kromě monitoringu navíc aplikace propojuje pacienta s jeho lékařem i nutričním terapeutem, díky čemuž jsou v kontaktu na dálku. V případě nenadálých změn zdravotního stavu umožňuje terapeutovi zasáhnout. „Může například uživatele kontaktovat přímo skrze aplikaci a zjistit příčinu nenadálého výkyvu jeho hodnot. Aplikace pak na základě dat o pacientovi a vzorců jeho chování dokáže navrhnout individuální režim a pomáhat budovat zdravé návyky,“ dodává Šomvársky. Diabetes typu 2, nebo-li cukrovka, totiž na rozdíl od prvního typu není nemoc vrozená, nýbrž získaná špatnou životosprávou. Podle Světové zdravotnické organizace trápí jen v Evropě přes 60 milionů lidí.

Zatímco digitální léčba ještě není v Česku uzákoněna, na Slovensku již aplikaci Vitadio proplácí například největší soukromá zdravotní pojišťovna Dôvera. Němečtí lékaři mohou aplikace jako formu léčby předepisovat již od loňského roku. Stejně jako u jiných zdravotnických prostředků však musí splňovat přísná kritéria certifikace jako zdravotnický prostředek, ochranu osobních údajů a bezpečnost dat či prokázání klinických benefitů. Vitadio je nyní v procesu vstupu mezi první aplikace nabízené německými lékaři na předpis.

Na dokončení německé studie ještě čekáme. V Česku ale dlouhodobě spolupracujeme na klinickém výzkumu s Olomouckou fakultní nemocnicí, kde dosahujeme výsledků srovnatelných  s intenzivní osobní péčí zdravotníků. Do Vitadio se zapojilo přes tisíc pacientů a okolo stovky lékařů. V průměru se nám u pacientů podařilo již za 3 měsíce snížit glykovaný hemoglobin o 5 bodů, což odpovídá efektu řady běžně používaných léčiv,“ vysvětluje Jan Šomvársky.

Naprogramovat zdravý život

Applifting má s aplikacemi ve zdravotnictví zkušenost také díky platformě Foedus, kterou před lety vyvinul. Ta slouží pro rychlou a efektivní mezinárodní výměnu orgánů k transplantaci mezi jednotlivými evropskými nemocnicemi. „Při transplantaci orgánů jde prakticky o každou vteřinu, protože jejich životnost mimo tělo je pouze pár hodin. Původní systém fungoval na zdlouhavém principu papírové databáze, SMS zpráv a telefonních hovorů. Nám se jej podařilo plně digitalizovat a převést do aplikace, čímž jsme tento proces zkrátili na minuty,“ vysvětluje Vratislav Kalenda spoluzakladatel Appliftingu. Aplikaci Foedus, která měsíčně zprostředkuje kolem patnácti orgánů, využívá 33 evropských států. Od svého vzniku na konci roku 2017 již pomohla zachránit přes 200 lidských životů.

Více o Appliftingu

Applifting je české vývojářské studio, které vytváří software a aplikace na míru pro přední tuzemské i zahraniční společnosti. Podle žebříčku Deloitte Fast 50 za rok 2020 jde o osmou nejrychleji rostoucí firmu v České republice a 22. ve střední Evropě. Applifting stojí na unikátním principu naprosté otevřenosti. Každý applifter může ovlivňovat směřování firmy i výběr projektů. Všichni navzájem znají výši svých platů a vědí, co musí udělat pro to, aby se profesně i finančně posunuli. Také proto patří mezi tzv. tyrkysové firmy, pro něž je na prvním místě spokojenost zaměstnanců a klientů, zisk je pouze nástrojem pro dosahování vyšších cílů. Mezi hlavní klienty studia patří Jablotron, Komerční banka a mateřská společnost České spořitelny Erste Group. Applifting vznikl v roce 2014 jako garážový projekt Filipa Kirschnera a Vratislava Kalendy a od té doby se rozrostl na více než 120 pracovníků.

Více o Foedus

Foedus se specializuje na zprostředkování výměny orgánů, které se z nejrůznějších důvodů (neshoda v krevní skupině, velikostní nepoměr) nepodaří transplantovat příjemci v zemi původu. Dříve byly takovéto orgány nevyužity, případně jejich nabídky do zahraničí byly ojedinělé a náhodné. Foedus vychází z projektu zahájeného Evropskou unií, který byl oficiálně ukončen v létě 2016. Na závěrečné schůzce zúčastněných států se některé země dohodly, že zahájená spolupráce je natolik přínosná, aby v ní pokračovaly i poté, co ji EU přestala organizovat a hradit. Proto bylo v říjnu 2016 svoláno do Prahy zakládající zasedání nové organizace, která si zde schválila své stanovy, zvolila řídicí výbor a dohodla se na tom, že nezbytné prostředky na financování uhradí samy zúčastněné organizace. Aplikaci Foedus využívá 33 evropských států, a od svého vzniku v roce 2017 pomohla zachránit přes 200 lidských životů.

O Vitadio

Vitadio je český medtech startup zaměřený na prevenci a léčbu diabetu 2. typu. Do boje proti civilizačnímu onemocnění známému také jako cukrovka, kterým trpí celosvětově téměř 10 % populace, přináší kombinaci chytrých technologií a online péče nutričních terapeutů. V roce 2020 získala firma přes 16 milionů korun od tuzemského kapitálového fondu Nation 1 i soukromého investora Petra Skrly na rozvoj produktu a expanzi na zahraniční trhy. Vitadio spolupracuje s největším německým medicínským clusterem Medical Valley. V roce 2019 společnost vyhrála startupovou soutěž CEE Unlimited ve Vídni.

Newsletter