Dlouhý: Kuba uvažuje o reformách po vzoru Číny

Kubánské vedení by svou zemi zřejmě chtělo nasměrovat na čínskou cestu ekonomických reforem bez politických změn, což bude vyžadovat několik zásadních kroků včetně výrazného posílení soukromého sektoru. Myslí si to prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, který teď s misí českých podnikatelů jedná v Havaně o možnostech pronikání na kubánský trh.

Někdejší český ministr Dlouhý vedl v Havaně jednání se zástupci kubánské exekutivy, z nichž prý získal dojem, že politické změny nejsou na pořadu dne. Transformaci ekonomiky, kterou svět očekává, Kubánci úzkostlivě nazývají „aktualizací ekonomiky“ a snaží se změny zavádět velmi pozvolna. Podle Dlouhého by však země pro úspěšnou ekonomickou reformu potřebovala především zajištění od mezinárodních finančních institucí.

„Potom je potřeba liberalizovat ceny, sjednotit kurzy měn a udělat směnitelné peso. Zároveň musí alespoň v oblasti malých a středních podniků připustit daleko větší zastoupení soukromého sektoru,“ řekl ČTK Dlouhý, podle něhož může Česká republika poskytnout Kubě své zkušenosti, které před čtvrtstoletím získala při přechodu ze státem řízené na liberální ekonomiku.

Dlouhý: Podpořme Škodovku. VW je dobrý investor

Výprava vedená náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou podle Dlouhého dorazila do Havany v pravý čas. Poté, co americký prezident Barack Obama loni výrazně zmírnil dosud tvrdý postoj Spojených států vůči režimu porušujícímu lidská práva a neuznávajícímu svobodu projevu, se začala uvolňovat americká obchodní blokáda Kuby a na ostrov mohou zamířit americké firmy. Proto sem v posledních měsících směřuje i řada elitních delegací včetně například francouzského prezidenta Françoise Hollandea či slovenského premiéra Roberta Fica, který byl na Kubě minulý týden.

Česko by podle Dlouhého nemělo váhat, neboť některé země již jsou v angažmá na kubánském trhu velmi aktivní. „Hollande tu byl s 200 podnikateli a například obchodní vztahy Kuby se Španělskem nebyly nikdy narušeny… Kanada zase hodně převzala iniciativu v oblasti kovů a metalurgie. Naše návštěva je tady v pravý čas,“ prohlásil bývalý politik, který v mládí téměř dva roky na ostrově žil, neboť jeho otec tam nějaký čas pracoval.

Šéf Hospodářské komory Dlouhý: Euro přijmeme nejdřív v roce 2020

I když investice na neprobádaném trhu může být pro některé firmy velkou příležitostí, je třeba zvážit i některé rizika. Každá společnost si podle Dlouhého musí uvědomit, že místní měnou je zcela nesměnitelné kubánské peso.

„Pak je tu konvertibilní peso, které získáte tak, že sem přivezete dolar a směníte ho za něj, ovšem zpět už je to složitější. Navíc zde pořád zřejmě existuje to, co známe z centrálního plánování v Československu, tedy centrální rozdělování deviz, aby byly vybrané kubánské firmy schopné splácet v zahraniční měně,“ uvedl Dlouhý příklad, proč může být zásadní otázkou spolehlivost plnění finančních závazků některých místních společností.

Newsletter