Dnes bude udělena Nobelova cena za ekonomii. Favoriti?

Vyhlášením držitele Nobelovy ceny za ekonomii dnes skončí každoroční seriál rozdílení těchto prestižních ocenění. Cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895 a uděluje ji až od roku 1968 na památku Nobela švédská centrální banka.

Naprostou většinu nositelů ocenění tvoří ekonomové ze Spojených států. Loni toto ocenění získal francouzský ekonom Jean Tirole za analýzu tržní síly a regulace trhu.

Seznam možných vítězů každým rokem sestavuje agentura Thomson Reuters. Ta má svůj stálý seznam, ke kterému každoročně přidává nová jména na základě toho, jak často jsou články jednotlivých ekonomů citovány a jak velký mají dopad ve vědecké komunitě. Letos byl mimo jiné na seznam přidán Richard Blundell z londýnské univerzity UCL za své dílo o pracovních trzích a spotřebitelské poptávce, včetně toho, jak hospodářský pokles ovlivňuje rodiny. Blundell vyhrál také internetovou anketu uskutečněnou agenturou. Dále mezi favority agentura zařadila Johna Lista z Chicagské univerzity a Charlese Manskiho ze Severozápadní univerzity. Na seznamu jsou však i třeba bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke a bývalý švédský centrální bankéř Lars Svensson.

Minulý týden byli postupně oznámeni laureáti Nobelových cen za medicínu, fyziku, chemii, literaturu a za mír. Na vyznamenané čeká finanční odměna osm milionů švédských korun (23,3 milionu Kč) a tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Newsletter