Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Do vedení NKÚ možná zamíří poslanec ANO Kubíček

Do širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, kolegia, možná zamíří současný poslanec hnutí ANO Roman Kubíček (53). Do funkce ho navrhl prezident úřadu Miloslav Kala. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí úřadu Olga Málková. Kubíčkovu nominaci vzal minulý týden na vědomí sněmovní kontrolní výbor. Členy kolegia volí Sněmovna.

„Pan Kubíček je členem kontrolního výboru Poslanecké sněmovny PČR a s našimi závěry vždy důsledně pracoval,“ uvedl prezident úřadu Kala. „Za dobu svého působení na NKÚ jsem dosud nominoval šest členů patnáctičlenného kolegia. Pan Kubíček je první nominovaný z řad poslanců,“ dodal.

Kubíček má nahradit bývalého člena kolegia Rudolfa Kufu, kterému skončil mandát letos 2. srpna. Sám Kufa byl před svým zvolením poslancem ČSSD.

Kubíček pracoval dříve mimo jiné jako výrobní ředitel společnosti Vishay v Prachaticích. V roce 2002 pracoval také jako ministerský rada na ministerstvu dopravy. Od roku 2013 je poslancem za ANO 2011. Pokud by byl zvolen, nahradit ve Sněmovně by ho mohl bývalý člen dozorčí rady ČEZ Jiří Tyc, který v roce 2013 kandidoval za ANO jako nestraník.

Poslanci by měli volit ještě další dva nové členy vedení NKÚ. Kandidáty jsou bývalý zástupce ČR v Evropském účetním dvoře Jan Kinšt a současný vrchní ředitel kontrolní sekce NKÚ Stanislav Koucký. Nahradí dosavadní členy kolegia Antonína Macháčka a Karla Sehoře, kterým skončil mandát. Macháček a Sehoř byli před svým zvolením také poslanci.

Newsletter