Dolar vystoupil na nové maximum za 13,5 roku

Dolar dnes mírně sestupoval ze středečních maxim, později odpoledne však obnovil růst a jeho index vystoupil na novou nejvyšší úroveň za 13,5 roku. Americkou měnu tlačí vzhůru vyhlídky na brzké zvýšení úrokových sazeb, které se dál zvýšily po vystoupení šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vystoupil před 17:00 SEČ na 100,59 bodu a mírně překonal středeční maximum 100,57 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od dubna 2003.

Euro odepisovalo asi čtvrt procenta na 1,0674 USD a sestoupilo na téměř roční minimum. Japonský jen ztrácel přibližně 0,3 procenta a nacházel se v blízkosti 109,40 JPY.

Dolar překonal počáteční ztráty po dílčích údajích z trhu bydlení a trhu práce, které vyzněly příznivě. Yellenová pak ve svém vystoupení v Kongresu řekla, že zvýšení základní sazby by mělo vzhledem k pokračujícímu růstu ekonomiky a inflace přijít už brzy. Trh všeobecně sází na to, že Fed svou základní sazbu zvýší v prosinci, tedy rok po prvním zvýšení z rekordního minima předešlých sedmi let.

Dolar od amerických prezidentských voleb výrazně zpevňuje. Plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snížení daní a zvýšení investic do infrastruktury by mohly podpořit růst americké ekonomiky, zatímco Trumpovy návrhy na uvalení cel na levný dovoz by mohly zvýšit ceny. To posiluje očekávání, že Fed bude zvyšovat úrokové sazby rychleji, než se donedávna předpokládalo.

Newsletter