Dozorčí rada ČEB přijala rezignaci Kysilky na funkci předsedy

Dozorčí rada České exportní banky (ČEB) dnes přijala rezignaci Pavla Kysilky na funkci předsedy rady. Bankéř rezignoval na členství v dozorčích radách ČEB a Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) na začátku listopadu z osobních a pracovních důvodů. Kysilka ukončí své působení v bance k 25. listopadu. ČEB to dnes uvedla v tiskové zprávě.

„Pan Kysilka byl díky svým schopnostem a zkušenostem přínosným členem našeho týmu,“ uvedl dnes ředitel banky Karel Bureš.

Bývalý guvernér České národní banky a někdejší šéf České spořitelny v tiskovém prohlášení na začátku listopadu uvedl, že mu vadí chybějící koncepce státní podpory exportu. Ministerstvo financí, které Kysilka zastupoval v dozorčích radách ČEB i ČMZRB, tehdy uvedlo, že Kysilka nenašel podporu pro změny v bankách u dalších ministerstev.

Kysilka se stal členem dozorčích rad obou institucí za ministerstvo financí letos v dubnu. Svou představu předložil podle iDNES.cz v říjnu na zasedání dozorčí rady spolu s dalším členem dozorčí rady Miroslavem Zámečníkem. Navrhli zefektivnit činnost ČEB a pojišťovny EGAP tím, že se spojí, a banka se stane dceřinou firmou pojišťovny. Tím by se zjednodušila komunikace mezi nimi zejména u vymáhání problematických pohledávek. Jenže dva největší akcionáři banky, ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu, se dlouhodobě nedokážou dohodnout, co bude s ČEB dál, napsal server. Kysilka tak neměl pro své nápady politickou podporu.

ČEB financuje vývozní úvěry a poskytuje služby související s vývozem. ČMZRB financuje aktivitu malých a středních podnikatelů, nabízí jim bankovní záruky, zvýhodněné úvěry a navazující bankovní služby. ČEB je vlastněna ministerstvem financí, ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem zahraničí a ministerstvem zemědělství.

Newsletter