Důvěra amerických spotřebitelů klesla z letošního maxima

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v říjnu zhoršila a její index sestoupil ze zářijového letošního maxima. Sdělila to dnes ve své měsíční zprávě soukromá organizace Conference Board. Ke zhoršení přispělo zejména zpomalení růstu na trhu práce.

Celkový index důvěry klesl na 97,6 bodu ze zářijové úrovně 102,6 bodu. Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali setrvání ukazatele na 103 bodech.

Ukazatel spotřebitelských hodnocení současné hospodářské situace klesl o více než osm bodů na 112,1 bodu a sestoupil ze zářijového maxima za osm let. Index očekávání se snížil o 2,8 bodu na 88 bodů.

Zvýšil se podíl těch, kteří na otázku ohledně pracovních míst uvedli, že „je těžké je získat“. Těch bylo v říjnu 25,8 procenta proti 24,9 procenta v září.

Údaje o spotřebitelské důvěře ekonomové pozorně sledují a snaží se z nich odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Tato kategorie se na hrubém domácím produktu USA podílí asi dvěma třetinami.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,9 procenta a zaznamenala nejvýraznější expanzi od loňského léta. Přírůstky nových pracovních míst se ale v posledních dvou měsících prudce zpomalily.

Newsletter