Dvojnásobné investice, převážně odvážná portfolia a 10 milionů od J&T Banky. Tak vypadal rok 2020 ve Fondee

Investiční platforma Fondee, která mění způsob, jakým Češi uvažují o penězích, vyrostla jen za první rok svého aktivního působení na trhu o téměř dva tisíce klientů. Výše průměrně investované částky se přitom od dubna zdvojnásobila a lidé si dnes na Fondee sami vybírají zejména odvážnější portfolia. „Loni v lednu jsme startovali s 25 klienty z řad našich známých a přátel, dnes jich počítáme téměř 1 900. A čísla nám rostou stále rychleji,“ uvádí Jan Hlavsa, který platformu založil společně s manželkou Evou.

Eva a Honza Hlavsovi

Eva a Honza Hlavsovi spustili Fondee loni v lednu. Oba zakladatelé přitom čerpali z bohatých zkušeností ze světa velkých financí, které nasbírali za devět let působení v Londýně, kde v nejvyšších patrech londýnského City měli na starosti transakce, fúze a úvěry v miliardách liber. „Myslím, že už bylo načase přinést západní styl investování také k nám do Česka,“ říkal při uvedení služby na trh Hlavsa.

Rok 2020 Fondee zakončilo s počtem 1 381 klientů, nejvíce z nich přišlo v listopadu. Najdou se mezi nimi tací, kteří investují v řádech tisíců, ale na platformu se stále více obrací také investoři se sedmimístnými částkami. „Objem investovaných prostředků neustále roste. Od dubna do konce roku se průměrná výše investice zdvojnásobila,“ potvrzuje Eva Hlavsová.

Odvážní klienti z řad mileniálů

Klienti platformy Fondee si také častěji vybírají spíše odvážnější typy portfolií, nejčastěji se jedná o profil Smělý. „Neznamená to ale, že bychom nějaký konkrétní profil doporučovali, je to na každém klientovi, který profil mu vyhovuje,“ vysvětluje Hlavsa. Dvě třetiny klientů investují pravidelně, přičemž jedna čtvrtina klientů každý měsíc nebo dokonce častěji.

V klientské základně Fondee také převažují investoři nad investorkami. „Nejspíš stále platí, a vyšlo to i ve výzkumech, které jsme si nechali zpracovat, že ženy mají k investování opatrnější vztah. Ale snažíme se to změnit,“ komentuje Hlavsa. Věkový průměr klientů se pohybuje nejčastěji ve věku 25 až 40 let, platforma však zaznamenala už i několik stovek investorů do 25 let a také nad 50 let.

Investice od J&T a vylepšené funkce

Kromě počítání nových investorů se zakladatelé platformy bedlivě věnují také jejímu neustálému vylepšování. Mezi nejnovější funkce patří zrychlené vklady a výběry, které nově příchozím mohou usnadnit rozhodování, zda Fondee své úspory svěří. „V prosinci 2020 jsme zásadně zrychlili vyřízení vkladů a výběrů, které obojí probíhá v nejbližší obchodní den. Kdykoli tak má klient peníze, které chce zainvestovat, stačí je poslat. A kdykoli naopak potřebuje peníze vybrat, má je obvykle do pár dní na účtu,“ vysvětluje Hlavsa.

Do startupu, který založili manželé Hlavsovi, zároveň koncem loňského roku vstoupila J&T Banka jako strategický investor. Poskytla částku deset milionů korun, která je určena ke zrychlení růstu s cílem stát se nejpoužívanějším a nejlepším online investičním nástrojem v České republice.

Více o Fondee

Český startup Fondee mění způsob, jak lidé uvažují o investicích. Funguje jako online služba pro jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Pomáhá zejména těm, kterým leží peníze na běžných účtech a kteří hledají snadnou a efektivní cestu zhodnocení financí. Fondee pro ně zprostředkuje investice do fondů sdružujících akcie a dluhopisy. Registrace probíhá online, klient si jen vybere typ portfolia a zbytek už je bez starostí. Projekt v roce 2017 založili Eva a Honza Hlavsovi, kteří získali zkušenosti ve financích v londýnské City a pochopili, že investice nejsou žádná věda a mohou být dostupné pro každého. A že je člověk zvládne online a bez poradců.

Newsletter