ECB zvýšila minulý týden nákupy dluhopisů na nový rekord

Evropská centrální banka (ECB) zvýšila minulý týden své nákupy dluhopisů, jimiž podporuje ekonomiku eurozóny, na dosavadní maximum 24,7 miliardy eur (667 miliard Kč). Vyplývá to z dnešních údajů ECB. Instituce tím využila zvýšené nabídky nových bankovních obligací.

Nákupy byly minulý týden nejvyšší od roku 2014, kdy ECB tímto způsobem začala zvyšovat objem peněz v ekonomice, aby oživila inflaci a snížila zápůjční náklady. Minulý měsíc ECB rozhodla prodloužit tento program nákupů od dubna minimálně o devět měsíců, tedy do konce tohoto roku. Guvernéři banky ale také rozhodli, že měsíční objem těchto nákupů se zároveň sníží na 60 miliard eur z dosavadních 80 miliard eur.

Zvýšené nákupy na počátku ledna zčásti kompenzovaly prosincový pokles. Táhly je nákupy dluhopisů krytých hypotékami nebo jinými aktivy, které banky počátkem roku vydávaly zvýšenými tempy. Minulý týden se na trzích zemí eura vydaly firemní obligace v hodnotě asi 13 miliard eur ve srovnání s pouhou půl miliardou eur v posledním prosincovém týdnu, uvádějí údaje agentury Thomson Reuters.

Prosincové rozhodnutí o devítiměsíčním prodloužení programu při měsíčním objemu 60 miliard eur znamená, že banka do ekonomiky napumpuje dalších 540 miliard eur. ECB navíc nevylučuje, že v případě potřeby bude v nákupech dluhopisů pokračovat i příští rok. Dosud ECB vydala na nákupy dluhopisů kolem 1,5 bilionu eur.

Newsletter