Echo24: Policie obvinila 8 firem včetně Telefóniky O2 kvůli IT zakázkám

Ostravský policejní útvar pro boj s organizovaným zločinem pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci vedeného Ivo Ištvanem obvinil deset vlivných IT manažerů a osm firem. Podezírá je z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednávání „výhod při veřejných soutěžích, poškození zájmů Evropské unie a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže“. Obviněni byli například Josef, David a Michal Tesaříkovi, majitelé firmy Tesco SW. Z firem pak dále AutoCont, Gordic, Mois, Merit Group, A-Scan, Eunice Consulting, ale i telekomunikační společnost (v té době) Telefonica O2. Vyplývá to z policejního usnesení, které má redakce ECHO24.cz k dispozici.

Vyšetřovatelé je obviňují, že v letech 2009-2013 „vytvořili společenství fyzických a právnických osob, v němž navzájem spolupracovali a po vzájemných dohodách porušovali zákon o veřejných zakázkách“. K údajné trestné činnosti mělo dojít v Olomouci, Přerově, Zlíně, Pardubicích a Hradci Králové a do věci mají být údajně zapleteni i místní komunální politici.

K údajným podvodům mělo docházet v rámci veřejných soutěží „Integrovaného operačního systému Ministerstva vnitra (výzvy 06, 08, 09), dotovaných ze strukturálních fondů Evropské unie“.

Mezi obviněnými je také společnost Telefonica O2, která byla v jednom případě subdodavatelem v zakázce pro přerovský magistrát. K trestnému činu ovšem mělo dojít ještě před převzetím skupinou PPF.  

Celou zprávu si můžete přečíst na Echo24.cz

Newsletter