EK souhlasí se spojením italských mobilních operátorů Wind a H3G

Společnosti VimpelCom a CK Hutchison mohou spojit své italské dcery Wind a H3G, tedy třetího a čtvrtého největšího mobilního operátora v zemi. Evropská komise s takovým krokem souhlasí za podmínky, že firmy umožní vstup francouzského operátora Iliad na trh tak, aby italští zákazníci mohli nadále těžit z konkurenčního prostředí.

„Tato záležitost je důkazem, že telekomunikační společnosti mohou v Evropě růst a konsolidovat se v jedné zemi, pokud je zachována efektivní konkurence. Zároveň ukazuje, že mohou expandovat přes hranice, jako v tomto případě Iliad,“ uvedla dnes eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Evropská komise naopak letos v květnu zablokovala plánované převzetí britské sítě O2 mobilního operátora Telefónica firmou Hutchison, která provozuje síť s názvem Three. Vestagerová to tehdy zdůvodnila obavami z následné menší nabídky služeb a horších podmínek pro zákazníky.

Ve snaze vyhnout se v Itálii podobnému vývoji počátkem prázdnin Hutchison a VimpelCom nabídly, že francouzské Iliad prodají prostředky potřebné k jejímu vstupu na italský trh, kde tak budou i po spojení obou firem působit čtyři operátoři.

Spojení Wind a H3G má podle agentur hodnotu okolo 21,8 miliard eur (přes 588 miliard Kč). Na italském trhu, kde nyní působí také společnosti TIM a Vodafone, tak vznikne největší hráč.

Newsletter