EK: Španělské fotbalové kluby musejí vrátit státní podporu

Španělská vláda má od sedmi španělských fotbalových klubů, včetně Realu Madrid či FC Barcelona, vymoci zpět poskytnutou státní podporu. Uvedla to dnes Evropská komise s tím, že tyto daňové a další úlevy a pomoc představují nespravedlivou výhodu a porušení unijních pravidel o státní podpoře.

„Profesionální fotbal je komerční aktivita s výraznými finančními částkami a využití veřejných peněz musí vždy odpovídat pravidlům,“ upozornila eurokomisařka Margrethe Vestagerová, zodpovědná právě za otázky hospodářské soutěže. Pravidla mají podle názoru komise zajistit spravedlivé podmínky také pro profesionální kluby, které se bez státních příspěvků musejí obejít.

Komise dnes reagovala na základě tří různých vyšetřování. V prvním případě šlo o daňové výhody, kdy byly Real Madrid, FC Barcelona, Athletic Bilbao a Atlético Osasuna z hlediska daní chápány jako neziskové organizace. Řadu let až do letošního ledna, kdy španělská vláda upravila legislativu, mohly využívat o pět procent nižší sazby.

Přesnou částku v tomto případě musí spočíst španělská daňová správa, uvedla Evropská komise s tím, že její odborníci nedoplatky odhadují až na pět milionů eur (135,4 milionu Kč) pro každý z klubů.

Druhý případ se týká převodu pozemků mezi městem Madrid a klubem Real Madrid. Transakce se nakonec neuskutečnila, klub ale dostal kompenzaci, která byla podle názoru komise neoprávněně vysoká. Vrátit by tak měl 18,4 milionu eur (498,3 milionu Kč).

Třetí případ, který komise vyšetřovala, se týkal státních záruk, jež třem klubům z Valencie (Valencia, Hercules a Elche) ve finančních potížích umožnil získat úvěry za výhodných podmínek. Získaly tak výhodu nad kluby, které si musely peníze obstarávat za tržních podmínek. Valencia bude muset vrátit 20,4 milionu eur (552,5 milionu Kč), Hercules šest a Elche téměř čtyři miliony eur.

Newsletter