Ekonomický komentář ČBA: Listopadová nezaměstnanost poklesla nad očekávání trhu (3,3 %)

Listopadový podíl nezaměstnaných osob se mírně snížil z 3,4 na 3,3 %, zatímco trh čekal stagnaci na říjnové hodnotě. Vývoj listopadové nezaměstnanosti se do velké míry odvíjí od vývoje počasí, tj. do jaké míry umožní pokračovat ve stavebních pracích. Letošní podzim byl obecně teplotně nadprůměrný a pro venkovní stavební práce tak příznivý, což se odrazilo i vývoji nezaměstnanosti, která tak mírně poklesla (graf 1).

Například počet uchazečů o nezaměstnání z řad nekvalifikované pracovní síly se v listopadu obvykle na úřadech práce zvyšuje, v letošním listopadu se však dále ještě snížil (graf 2). Menší sezónní nárůst nezaměstnaných se však v letošním listopadu objevoval i u dalších profesí, například i u pracovníků v zemědělství. Počet uchazečů o zaměstnání se tak v listopadu snížil o 6,1 tis. na 245,5 tis., což je nejmenší počet od příchodu pandemie v březnu minulého roku. Kromě příznivějšího počasí jde však patrně i o důsledek nedostatku pracovníků v řadě oborů.

Za celý letošní rok dosáhne průměrný podíl nezaměstnaných osob 3,8 % zatímco v roce minulém činil 3,6 % a v roce před pandemií byl na historickém minimum 2,8 % (graf 3). Pro příští rok předpokládá poslední prognóza ČBA pokles na 3,4 %, zatímco prognóza ČNB i ministerstva financí čekají 3,6 %. Podíl nezaměstnaných osob by pak měl postupně klesat i v následujících letech a dle výhledu ministerstva by v roce 2024 měl dosáhnout 3,3 %.

Newsletter