Asijské obchodování potvrdilo trvající převahu dolaru. Americká měna v zisku proti procyklickým měnám i euru. Rizikově averzní nálada se podepisuje na měnách regionu, které společně oslabují. Koruna se posunula nad 26,20 za euro.

Ekonomický růst Kuby příští rok zpomalí na poloviční dvě procenta

Hospodářský růst Kuby se v příštím roce zpomalí na dvě procenta, tedy na polovinu letošního odhadovaného čtyřprocentního tempa. Uvedl to v úterním vystoupení v parlamentu kubánský ministr hospodářství Mario Murillo. Podle něj za oslabení může údajná „světová krize“, analytici ale vidí příčinu útlumu v propadu cen komodit a v ekonomické krizi Venezuely, která je strategickým spojencem komunistického ostrova.

„Dosahovat růstu uprostřed současné světové krize je pozitivní a dvě procenta pro rok 2016 jsou příznivý výhled,“ citovala Murilla státní tisková agentura Prensa Latina.

Kubánský prezident Raúl Castro později v parlamentu označil za příčinu zhoršení „finanční omezení spojené s propadem příjmů z tradičního exportu“. Letos výrazně klesly ceny cukru, niklu a ropných produktů, což jsou přední položky kubánského vývozu.

Newsletter