Elektrárna Chvaletice začala modernizovat druhý ze čtyř bloků

Elektrárna Chvaletice začala modernizovat druhý ze čtyř bloků, první odstavila již v březnu. Projekt má především snížit emise, omezit únik prachových částic a prodloužit životnost bloků číslo tři a čtyři do roku 2030. Práce skončí do konce roku, řekla ČTK Kateřina Přemyslovská z chvaletické elektrárny.

Společností Královopolská Ria zajistí modernizaci kotelny, strojovny, systému kontroly a řízení, silnoproudých zařízení i elektrostatických odlučovačů popílku. Současně bude optimalizován provoz absorbéru odsíření a upraveny vnitřní i vnější zauhlovací cesty, čímž se sníží prašnost. Obnovené bloky budou splňovat nejpřísnější požadavky na dlouhodobý ekologický provoz. Cena zakázky činí 2,5 miliardy korun. Elektrárna nevylučuje, že by budoucnu mohla modernizovat i bloky jedna a dvě.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Současný majitel, společnost Sev.en EC, elektrárnu koupil od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Elektrárna patří spolu s elektrárnou v Opatovicích mezi velké znečišťovatele životního prostředí v Pardubickém kraji. Opatovická elektrárna už celkovou modernizaci zahájila v roce 2014, hlavní část by měla být hotová do pololetí. Rekonstruuje šest kotlů vyrobených v letech 1959 a 1960 a další zařízení. Bez toho by Opatovice zřejmě musely ukončit výrobu v roce 2020.

Newsletter