ERÚ začíná stanovovat takzvané indikativní ceny plynu

Energetický regulační úřad (ERÚ) začíná stanovovat takzvané indikativní ceny plynu. Domácnostem mají pomoci s orientací v cenových nabídkách jednotlivých dodavatelů. Na dnešní tiskové konferenci to oznámila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Ceny budou stanovovány čtvrtletně, pro dodavatele závazné nebudou. Podobné kroky úřad podle ní chystá u cen elektřiny. V Česku je v jako jediné zemi visegrádské čtyřky trh s energiemi plně liberalizován.

Podle Vitáskové může zavedení indikativních cen přinést úspory v cenách, které domácnosti za plyn platí. „V případě, že jsou obchodníci na hranici svého ceníku, tak by se ve vztahu k indikativní ceně jednalo o úsporu několik miliard korun, řádově pět až osm miliard Kč,“ uvedla Vitásková. ERÚ zjistil, že například u domácností, které využívají plyn na vaření, splňuje indikativní cenu pouze pětina cenových nabídek dodavatelů. Vitásková ale upozornila na to, že ERÚ má přístup pouze k ceníkům jednotlivých společností, které stanovují maximální cenu komodity. „Všichni obchodníci mohou být (v konkrétních smlouvách se zákazníky) hluboce pod těmito ceníky,“ podotkla.

Vitásková dnes dále uvedla, že ERÚ osloví ministerstvo průmyslu, aby upravilo energetický zákon a umožnilo úřadu uplatnit dočasnou regulaci v případě zjištění cenových anomálií na trhu. O opětovné zavedení regulovaného trhu ale podle ní nepůjde. „Sofistikovaná kontrola divokého liberalizovaného trhu je určitě pro konečného spotřebitele výhodou,“ řekla.

V Česku je zhruba 2,84 milionu odběratelů zemního plynu. V letošním prvním pololetí se v ČR spotřebovalo 4,3 miliardy metrů krychlových plynu. Meziročně se tak spotřeba prakticky nezměnila, nárůst činil 0,7 procenta.

Na spotřebě mají tradičně největší podíl velkoodběratelé. Podle ERÚ v pololetí spotřebovali 1,8 miliardy metrů krychlových komodity, meziročně o 0,7 procenta méně. Spotřeba domácností naopak vzrostla, a to o tři procenta na 1,3 miliardy metrů krychlových.

Za celý rok 2015 Češi spotřebovali 7,6 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně o 4,5 procenta více. I tak byla spotřeba druhá nejnižší za deset let, méně plynu se v Česku v posledním desetiletí spotřebovalo právě jen v roce 2014. V letech 2005 a 2006 naopak spotřeba činila více než devět miliard metrů krychlových.

Cenu plynu stanovují převážné dodavatelé, na výsledné ceně pro zákazníky se jejich cenová politika promítá zhruba z 80 procent. Zbylou pětinu tvoří takzvaná regulovaná složka, kterou každoročně stanovuje ERÚ. Patří do ní například poplatky za distribuci nebo přepravu.

Český trh s elektřinou je liberalizován od roku 2006, trh s plynem pak od roku 2007. Od té doby si mohou lidé libovolně vybírat svého dodavatele energií.

 

 

Newsletter