EU říká Britům, že přístup na trh souvisí s volným pohybem osob

Pokud bude chtít Británie po vystoupení z Evropské unie přístup na společný unijní trh, bude muset akceptovat všechny podmínky s tím spojené, včetně volného pohybu osob. Do Londýna to dnes vzkázali premiéři a prezidenti 27 zbývajících zemí Evropské unie.

„Nikdo nemůže spekulovat, že vyzobe z koláče rozinky a nebude respektovat související závazky,“ přiblížil postoj unijních zemí slovenský premiér Robert Fico.

Na potřebu respektu k pravidlům svobody pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu poukázali shodně německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande, český premiér Bohuslav Sobotka i další evropští politici.

Britové si minulý čtvrtek v referendu schválili vystoupení své země z unie. Formálně ale zatím vyjednávání o tomto kroku nezačala, neboť Londýn v politické krizi teprve hledá, kdo jej bude reprezentovat a jakou přesně bude mít představu o budoucí podobě vzájemných vztahů s unií.

Odcházející britský premiér David Cameron se v úterý na svém posledním jednání s evropskými státníky zasazoval o co nejtěsnější vzájemné vztahy od obchodu po bezpečnostní spolupráci s tím, že Británie se nesmí k Evropě obrátit zády.

V prohlášení po dnešním neformálním summitu dali také lídři evropské sedmadvacítky najevo, že si Británii v budoucnu přejí jako blízkého partnera. „Každá dohoda, která bude uzavřená se Spojeným královstvím jako třetí zemí musí být založena na rovnováze práv a závazků. Přístup na jednotný trh předpokládá přijetí všech čtyř svobod,“ uvedli šéfové států a vlád evropské sedmadvacítky.

Newsletter