Europoslanci se neshodli, zda Řecko postupuje v provádění reforem

Europoslanci dnes ve Štrasburku debatovali o stavu hospodářských reforem v Řecku. Zda bylo v zemi dosaženo významného pokroku, se ale neshodli. Jedna část členů europarlamentu řeckou vládu za její úsilí chválila, druhá naopak tvrdila, že se Atény musí snažit mnohem více, reformy skutečně uvádět do praxe a nenechat je pouze na papíře.

K situaci v Řecku se na úvod vyjádřil eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Ten úsilí řecké vlády z posledních měsíců ocenil. „Žádný členský stát neprovádí tolik reforem současně a žádný to ani nepotřebuje. Chtěl bych vyjádřit uznání ze strany komise,“ uvedl Moscovici. Zdůraznil, že nyní je třeba zejména dokončit reformy, které byly zahájeny.

„Řecké orgány od počátku září zrychlily své kroky. Chtěl bych povzbudit řeckou vládu,“ dodal s tím, že reformy EU od Atén nepožaduje „pro vlastní potěšení, ale jde o to vrátit řecký trh zpátky na nohy a přispět k navrácení investorů do země“. Silnější Řecko je podle Moscoviciho v zájmu Evropské unie. „Musíme tamnímu obyvatelstvu, mladým lidem nabídnout lepší budoucnost,“ dodal.

Podle italského europoslance Roberta Gualtieriho z frakce socialistů museli řečtí občané čelit nesmírně obtížně krizi, nyní je ale vidět světlo na konci tunelu. „Vidíme lepší výsledky. Myslím, že bychom měli ocenit odvahu řecké vlády,“ řekl.

Německý europoslanec Burkhard Balz z lidovecké frakce je ale opačného názoru. „Vláda premiéra Tsiprase si podle mě zahrává s ohněm, musí dělat více. Musí reformy provádět z vlastní vůle,“ prohlásil s tím, že rovněž není vhodné, aby řecký kabinet neustále svaloval vinu na unijní instituce a Mezinárodní měnový fond. „Neshoduji se s panem komisařem. Tsiprasova vláda neučinila dost,“ dodal.

Urychlení reforem je podmínkou k tomu, aby zadlužená jihoevropská země mohla čerpat další finanční pomoc ze záchranného úvěru. Euroskupina, kterou tvoří ministři financí eurozóny, dříve v tomto roce Aténám schválila uvolnění 10,3 miliardy eur (278 miliard Kč). Z této částky už odešlo do Atén 7,5 miliardy eur (202 miliard Kč), zbylá tranše má být převedena, až Atény splní podmínky pomoci.

Newsletter