Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Evropská komise zablokovala převzetí britské O2 Hutchisonem

Evropská komise dnes zablokovala plánované převzetí britské sítě O2 mobilního operátora Telefónica konkurenční společností Hutchison, která provozuje síť s názvem Three. Spojení by podle komise totiž znamenalo nejen vznik nového lídra na britském trhu, ale zároveň menší možnost volby pro britské zákazníky a v důsledku i vyšší ceny.

Převzetí za navržených podmínek by bylo špatné pro britské spotřebitele i pro odvětví mobilní komunikace v Británii, uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. „Máme velké obavy, že zákazníci by měli na výběr z menší nabídky mobilních služeb a platili by více, než kdyby k transakci nedošlo,“ řekla novinářům.

Převzetí britské O2 by Hutchison přišlo na 10,3 miliardy liber (více než 352 miliard Kč). Španělská Telefónica záměr prodat britskou O2 oznámila loni v březnu a předpokládalo se, že regulační orgány se k záměru vyjádří nejpozději do poloviny letošního roku. Krok Evropské komise přichází v době, kdy v Británii nabírá na obrátkách kampaň před červnovým referendem o setrvání země v Evropské unii.

Evropská komise dnes připomněla, že na britském trhu by nově sloučené skupině zůstali jen dva konkurenti – Vodafone a síť s názvem EE společnosti BT. Spojení by podle unijní exekutivy také negativně ovlivnilo další rozvoj telekomunikační infrastruktury v Británii. Tamní trh je v současné době konkurenčním prostředím, uvádí komise s tím, že ceny patří k nejnižším v EU a země pokročila při zavádění vyspělých technologií a sítí čtvrté generace (4G).

Kromě stávajících čtyř operátorů na trhu operují také takzvaní virtuální operátoři, kteří využívají sítí čtyř velkých firem. Snížením počtu operátorů ze čtyř na tři by tak byly oslabeny i jejich vyjednávací možnosti, domnívá se komise.

Evropská komise spojení Hutchisonu a O2 zablokovala i přesto, že firma nabídla způsoby, jak obavy evropské exekutivy rozptýlit. Podle názoru komise však návrhy její obavy ze záporného dopadu sloučení na zákazníky a inovace neodstranily.

Newsletter