Evropská unie dá 2,4 miliardy eur na pomoc s přílivem uprchlíků

Evropská komise (EK) dnes schválila zemím zasaženým přílivem běženců pro nadcházejících šest let pomoc ve výši 2,4 miliardy eur (zhruba 65 miliard korun). Oznámila to dnes Evropská komise. Nejvíce peněz, více než tři pětiny z celkové sumy, dostanou Itálie, Španělsko a Řecko. České republiky se nynější podpůrný balík netýká, peníze jí EK přiklepla již v březnu.

Nově schválený soubor tvoří celkem 23 národních programů z fondu pro azyl, migraci a integraci (AMIF) a z fondu vnitřní bezpečnosti (ISF). V rámci obou těchto programů schválila EK peníze pro Česko již v březnu, suma činila 32 milionů eur (865 milionů korun), nyní na seznamu není zastoupena.

Nejvíce peněz poputuje do Itálie, která dostane takřka 560 milionů eur (přes 15 miliard korun), Španělsko získá 522 milionů eur (14,1 miliardy korun) a Řecko může počítat se 474 miliony eur (12,8 miliardy korun). Mezi další příjemce unijní finanční pomoci patří například Rakousko, Finsko, Maďarsko, Švédsko či Slovensko (v přepočtu 351 milionů korun).

Newsletter