Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Evropské akcie se propadly na více než tříměsíční minimum

Evropské akcie dnes pokračovaly ve výrazném poklesu a jejich hlavní indikátor sestoupil až na nejnižší úroveň od konce února. Na trhu přetrvávají obavy z takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z Evropské unie. Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal 1,87 procenta a uzavřel na hodnotě 1284,36 bodu. Už v pátek přitom odepsal 2,3 procenta.

Britové budou o setrvání v EU rozhodovat v referendu, které se uskuteční 23. června. Sázkové kanceláře nadále předpokládají, že Británie v EU zůstane, ačkoliv pravděpodobnost, že se Britové vysloví pro setrvání v EU, od minulého týdne klesla o deset procentních bodů, poznamenal agentura Reuters.

„Před hlasováním o brexitu se nacházíme v nezmapovaném teritoriu,“ uvedl analytik Zeg Choudhry ze společnosti LONTRAD. „Úroveň obav je v tuto chvíli dost vysoká,“ dodal. Poukázal rovněž na nejistotu ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb v USA. Americká centrální banka (Fed) bude o měnové politice jednat tento týden.

Hlavní index německých akcií DAX odepsal 1,80 procenta na 9657,44 bodu, zatímco index britských akcií FTSE 100 klesl o 1,16 procenta a uzavřel na hodnotě 6044,97 bodu. Index pařížské burzy CAC 40 spadl o 1,85 procenta na 4227,02 bodu.

Dolů dnes zamířily například akcie automobilových a bankovních společností, pod zvýšený tlak se ale dostaly i těžařské firmy. Cena akcií bezpečnostní společnosti G4S, jejíž zaměstnanec Omar Mateen v neděli v americkém Orlandu zastřelil 49 lidí, se propadla o více než pět procent.

Newsletter