Dolar pozvolna smazal ranní zisky v dolarovém indexu i proti euru, kde se opět dostáváme nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu se drží v zisku, koruna pozvolna smazává předchozí ztráty směrem k 26,00 za euro.

Evropskou komisi znepokojuje stále vysoké zadlužení Itálie

Evropskou komisi zneklidňuje stále trvající vysoké zadlužení Itálie. „Dluhy se sice mírně sníží, ale obavy jsou stále na místě,“ uvedl podle serveru Finanzen.net komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici k italským rozpočtovým plánům pro příští rok.

Podle posledních propočtů Evropské komise by se italské zadlužení mělo v příštím roce snížit na 130,8 % HDP z letošních 132,1 %. Podle Moscoviciho lze očekávat, že Itálie nesplní stanovené cíle pro snižování dluhu.

Podle Paktu stability a růstu EU by mělo zadlužení členských zemí eurozóny činit maximálně 60 % HDP. Evropská komise včera vydala hodnocení návrhů rozpočtů členských států eurozóny, podle nějž se obává, že rozpočtová kritéria nesplní kromě Itálie také Francie, Belgie, Portugalsko, Slovinsko a Rakousko. Německo, Španělsko, Estonsko, Irsko, Malta, Slovensko a Kypr by naopak rozpočtové limity dodržet měly.

Newsletter