EY: Objem nákupů a prodejů firem klesl v ČR v pololetí o třetinu

Objem nákupů a prodejů firem v prvním pololetí v Česku činil 2,8 miliardy dolarů (66,6 miliardy korun), což je meziroční pokles o třetinu. Investoři uskutečnili 98 transakcí, meziročně jde o 12procentní pokles. Vyplývá to z údajů M&A barometru, který dnes zveřejnila poradenská firma EY.

Za meziročním poklesem nákupů a prodejů firem bylo podle EY několika velkých transakcí v loňském roce. Šlo například o nákup společnosti GSG Group Radovanem Vítkem za zhruba 1,7 miliardy korun.

ČR v prvním pololetí navázala co do počtu i objemu transakcí na silné období let 2013 a 2014, uvedl výkonný ředitel společnosti EY pro fúze a akvizice v České republice Petr Kříž. „Současným trendem je stále rostoucí aktivita českých podnikatelů a investorů. Vyrostla zde skupina silných hráčů, vlastníků velmi úspěšných firem, pro něž je díky jejich velikosti expanze prostřednictvím akvizic v zásadě jedinou cestou k dalšímu růstu,“ dodal.

V mezinárodním srovnání vychází Česko stále jako silný regionální investor. Ze zemí střední a jihovýchodní Evropy je ČR druhým největším trhem za Tureckem (3,5 miliardy dolarů) a před Polskem (1,9 miliardy korun). V počtu transakcí obsadila ČR třetí místo za Tureckem a Polskem. Nejatraktivnějšími obory v Česku byly z pohledu počtu transakcí výroba a služby. Významně podle EY stoupl zájem o potravinářství a zemědělství.

Nejvýznamnější podíl na objemu transakcí měly už tradičně investice domácích investorů v rámci Česka, následované investicemi směřujícími do ČR ze zahraničí. Nejaktivnějšími investory byly investiční skupiny Energetický a průmyslový holding miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče (EPH) a Hartenberg Capital spoluvlastněný ministrem financí Andrejem Babišem. Obě firmy uskutečnily po třech významných transakcích. Největší transakcí pololetí se zveřejněnou hodnotou byla podle EY koupě italských uhelných a plynových elektráren společnosti E.ON skupinou EPH v hodnotě 592 milionů dolarů (cca 14 miliard Kč).

Newsletter