Finanční trhy se dál zotavují z propadů způsobených brexitem

Světové akciové trhy se dnes dál zotavovaly z propadu způsobeného rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii. Britský akciový index FTSE 100 již dokonce smazal všechny ztráty, které po čtvrtečním referendu o takzvaném brexitu utrpěl. V oživení pokračuje rovněž kurz libry a eura vůči dolaru. Obavy ohledně brexitu se zmírnily a investoři doufají, že centrální banky po celém světě pomohou překonat negativní dopady uvolňováním měnové politiky.

Kolem 19:30 SELČ vykazovala libra vůči dolaru nárůst 0,8 procenta na 1,3453 USD. V pondělí se přitom propadla až na 1,3122 USD, tedy na nejnižší úroveň od poloviny roku 1985. Euro si dnes vůči dolaru připisuje zhruba 0,4 procenta na 1,1105 USD poté, co v pátek sestoupilo až na 1,0909 USD, nejníže za tři a půl měsíce.

Britové o odchodu z EU ve čtvrtečním referendu rozhodli většinou 52 procent hlasů. V pátek pak libra utrpěla nejprudší jednodenní pokles v moderní historii. „Lidé nyní přestávají být kvůli brexitu tolik znepokojení,“ řekl dnes analytik Thierry Albert Wizman ze společnosti Macquarie. Na trhu nicméně podle analytiků přetrvává nejistota a libra má stále prostor k poklesu.

Západoevropský akciový index FTSEurofirst 300 si dnes připsal přes tři procenta a uzavřel na 1290,86 bodu. Již v úterý stoupl o 2,6 procenta poté, co v předchozích dvou dnech ztratil kolem 11 procent.

Index FTSE 100, který zahrnuje stovku předních britských podniků, dnes stoupl o 3,6 procenta na 6360,06 bodu. Minulý čtvrtek, tedy před vyhlášením výsledků referenda, přitom uzavřel na 6338,10 bodu. Index menších britských firem FTSE 250 nicméně od čtvrtka nadále ztrácí zhruba osm procent.

K růstu indexu FTSE 100 přispěly například energetické podniky, jejichž akcie těžily ze stoupajících cen ropy. Pro britské ropné společnosti je navíc příznivý slabší kurz libry, protože ropu prodávají za dolary. Silnější kurz dolaru tak po přepočtu zvyšuje hodnotu jejich příjmů v domácí měně.

Ze silnější americké měny profitují také další velké britské podniky prodávající velkou část svého zboží za dolary, například výrobci léků GlaxoSmithKline a AstraZeneca.

V růstu dnes pokračují rovněž americké akcie. Jejich širší index S&P 500 si kolem 19:30 SELČ připisoval zhruba 1,5 procenta po úterním nárůstu o téměř 1,8 procenta. Během pátku a pondělí se přitom propadl o 5,3 procenta. Zaznamenal tak nejprudší dvoudenní pokles od loňského srpna.

Již druhým dnes za sebou se zvyšují také ceny ropy. Severomořská ropa Brent vykazovala kolem 19:30 SELČ nárůst o zhruba 2,5 procenta a nacházela se těsně pod hranicí 50 dolarů za barel.

Newsletter