Firma 4ISP vybuduje u Prahy prodejní místo s čínskými lasery

Firma 4ISP, která je distributorem vláknových řezacích laserů, vybuduje v Modleticích u Prahy na konci příštího roku centrální prodejní místo s čínskými lasery pro celou Evropu. Investice vyjde na deset milionů dolarů (asi 241 milionů korun). Firma dnes svůj záměr zveřejnila na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Nově zbudovaný areál Eurazio o výměře 3200 metrů čtverečních nabídne také pracovní příležitosti. Firma 4ISP přijme 20 zaměstnanců především z technických oborů.

„S čínským trhem obchoduji již 20 let a s kvalitou tady vyrobených strojů jsem nadmíru spokojen nejenom já, ale i naši zákazníci. Samozřejmě bylo třeba vybírat, ne všichni dosahují stejné úrovně,“ uvedl jednatel společnosti 4ISP Petr Tůma.

Číňané se loni stali třetím největším obchodním partnerem a druhým největším dovozcem České republiky. Objem obchodní výměny dosáhl 20,7 miliardy dolarů (498 miliard Kč). Dlouhodobým problémem je však výrazně vyšší čínský dovoz zboží, schodek obchodní bilance loni stoupl o devět procent na 17,2 miliardy dolarů (414 miliard Kč).

Čínský dovoz do Česka loni rostl, opačným směrem však klesl o více než devět procent na 1,85 miliardy dolarů (44 miliard Kč), což se stalo poprvé od roku 1996. V předchozích dvou letech se růst pohyboval okolo deseti procent. Loni byla Čína pro Česko 18. největším exportním trhem.

Newsletter