Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevňuje směrem k hranici 25,41 za euro.

Firmy prý užívají zavádějící čísla ke zvyšování odměn vedení

Firmy čím dál častěji využívají nestandardní účetní postupy, aby vylepšily své finanční výsledky a zvýšily odměny vedení. Uvedl to dnes podle listu Financial Times předseda Rady pro mezinárodní účetní standardy (IASB) Hans Hoogervorst na výroční konferenci Evropské účetní asociace (EAA) v Maastrichtu.

Hoogervorst poukázal na množící se důkazy používání účetních postupů, které nejsou v souladu se všeobecně přijímanými principy. Dodal, že tyto postupy jsou čím dal více zavádějící, takže investoři potřebují nové nástroje k tomu, aby dokázali posoudit skutečnou finanční výkonnost podniků.

Ve firmách podle Hoogervorsta sílí tendence přesunovat pozornost z hospodářských výsledků sestavených podle obecně uznávaných účetních principů GAAP na „upravené“ výsledky, které mohou poskytovat mylnou představu o skutečné finanční situaci. Takovéto výsledky „jsou čím dál více odtržené od reality“, tvrdí Hoogervorst.

Odměny manažerů přitom často bývají založeny právě na těchto upravených údajích. Podle Hoogervorsta by akcionáři měli k roli těchto údajů při výpočtu odměn vedení zaujmout mnohem opatrnější a kritičtější postoj, píše Financial Times.

Newsletter