First Industrial a Panattoni Europe vytvořili společný podnik v Británii

Dnes bylo potvrzeno, že společnosti First Industrial a Panattoni Europe vytvořily ve Velké Británii novou developerskou společnost First Panattoni. Společný podnik souběžně s fúzí oznámil, že v první fázi má v plánu proinvestovat ve Velké Británii 300 milionů liber za nákup pozemků a spekulativní výstavbu.

„Naši klienti a investiční partneři na nás již nějakou dobu naléhali, abychom vstoupili do Velké Británie. V posledních letech jsme se ovšem zaměřovali na byznys v rámci pevninské Evropy. Nyní jsme z Panattoni udělali jednoho z největších průmyslových developerů v Evropě, takže už můžeme obrátit pozornost na Velkou Británii a nabídnout klientům prvotřídní servis v rámci integrované celoevropské platformy,“ okomentoval rozhodnutí Robert Dobrzycki, generální ředitel Panattoni Europe.

Panattoni se dívá realisticky na dynamiku britského realitního trhu, na kterém působí řada silných hráčů. Vizi společnosti představil Dudley Mitchell, ředitel Panattoni Development Corporation: „Britský trh se v mnohém podobá regionům, v nichž už úspěšně působíme. Dostupnost pozemků je omezená a povolovací proces pomalý. To znamená, že prostory jsou drahé. Abychom dokázali proniknout na tyto kapitálově náročné trhy, potřebujeme nabídnout aktivní spekulativní výstavbu. Ve Velké Británii vidíme roční potenciál cca 280 000 m2 nové výstavby. K naplnění těchto cílů však bude potřeba vybudovat značku First Panattoni.“

First Industrial byla založena v roce 2009. Šlo tedy o jednu z prvních společností, která se vynořila na trhu od začátku ekonomické krize. Firma si rychle vysloužila renomé díky svému prvnímu byznysu. Hala s rozlohou přes 92 000 m2 a výškou 28 m postavená na míru (BTS) pro společnost Marks and Spencer byla ve své době historicky největší realitní investicí ve Velké Británii. Následovala řada dalších významných projektů pro nájemce jako Co-op, Sainsubury’s a DHL. Společnost tak potvrdila, že dokáže realizovat největší BTS projekty v zemi. Transformace na First Panattoni spojená s přechodem na strategickou spekulativní výstavbu tedy přišla v pravý čas. 

„Nikdy jsme se nebáli vstoupit na nové trhy. S ohledem na nedávno globální nejistotu a relativně slabou libru v tom mnoho investičních partnerů Panattoni vidělo spíše příležitost. Z mezinárodního hlediska zůstává Velká Británie velmi atraktivním regionem pro investice do nemovitostí s dlouhými nájemními lhůtami a silnými investory. S ohledem na růst platů po celé zemi a pokračující vzestup fenoménu internetového prodeje se zdá, že poptávka v tomto sektoru i nadále setrvá,“ poznamenává k tomu Matthew Byrom, generální ředitel First Panattoni.

„Vždy jsme chtěli expandovat do Velké Británie, ale až dosud se nám nedařilo najít toho správného partnera. Rozhlíželi jsme se pozorně po celém trhu a zjistili jsme, že First Industrial má skvělý byznys i podobné hodnoty a obchodní étos jako my. Proto jsme se rozhodli pro fúzi. First Panattoni však není pouze vysokou přidanou hodnotou pro naši globální síť, ale také vynikající platforma pro investice ve Velké Británii,“ uzavírá Carl Panattoni, předseda Panattoni Development Corporation. 

Newsletter