Fitch zhoršila výhled ratingu Řecka kvůli nejistotě blízkých voleb

Ratingová agentura Fitch zhoršila výhled úvěrového ratingu Řecka ze stabilního na negativní. Reaguje tak na nejistotu spojenou s blížícími se parlamentními volbami. Samotný rating zůstal na stupni B, negativní výhled však signalizuje možné zhoršení tohoto hodnocení.

Agentura Fitch rovněž snížila odhad letošního růstu řecké ekonomiky o jeden procentní bod na 1,5 procenta. Tento krok zdůvodnila vnitropolitickou nejistotou a slabšími hospodářskými vyhlídkami celé eurozóny. 

ŘECKÁ KRIZE na Roklen24

„Předčasné volby, které se budou konat 25. ledna, zvyšují nejistotu ohledně nasměrování řecké politiky,“ uvedl agentura. Dodala, že pokud by v řecké politice nastala patová situace, zvýšilo by to hrozbu finančních problémů a návratu do hospodářské recese. 

Hlavním favoritem voleb je opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA), která se staví proti úsporným opatřením vlády spojeným se záchranným programem. SYRIZA hodlá požadovat změnu podmínek programu a odpis velké části řeckého dluhu. 

Představitelé eurozóny nyní podle zdrojů agentury Reuters uvažují o dalším prodloužení záchranného programu pro Řecko, a to až o šest měsíců. Chtějí tak zajistit dostatek času na jednání s novou řeckou vládou o způsobu ukončení programu a jeho případné náhradě další pomocí. 

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč). 

Výměnou za úvěrovou pomoc ale musela vláda v Aténách zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatelstva. Loni se Řecko z recese vymanilo, podle agentury Fitch by mělo tempo hospodářského růstu za celý loňský rok činit 0,5 procenta. 

Newsletter