Francie nadále počítá se snížením deficitu pod tři procenta HDP

Francie dodrží svůj cíl snížit příští rok rozpočtový deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu, a to navzdory mimořádným výdajům v objemu 5,7 miliardy eur (154 miliard Kč). Uvedl to dnes francouzský ministr financí Michel Sapin. Rozpočtový schodek Francie by se tak poprvé za desetiletí mohl dostat do souladu s pravidly Evropské unie.

Mimořádné rozpočtové výdaje, které zahrnují například kroky k posílení bezpečnosti po teroristických útocích či zvýšení mezd učitelů, budou podle Sapina plně kompenzovány úspornými či daňovými opatřeními. Francie tak v příštím roce nadále počítá s rozpočtovým schodek ve výši 2,7 procenta HDP, napsala agentura Reuters.

Ministr dnes s ohledem na blížící se prezidentské volby varoval kandidáty slibující snižování daní, že by mohli ohrozit těžce vybudovanou finanční důvěryhodnost Francie.

„Rád bych těm, kteří slibují okamžité snížení daní a odložení výdajových škrtů na pozdější dobu, připomenul, že v sázce je důvěryhodnost Francie,“ řekl Sapin. „Bylo by tragické, kdyby bylo veškeré naše úsilí nezodpovědně promarněno během několika málo měsíců,“ dodal.

Newsletter