Gazprom odmítl obvinění, že zneužívá své tržní pozice

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom oficiálně odmítla obvinění, že zneužívá své dominantní pozice ve střední a východní Evropě. Obvinění, které letos v dubnu vznesla Evropská komise, podle firmy postrádá právní i ekonomické základy. Ruský podnik vyzval komisi k dalším jednáním, jejichž cílem by bylo nalezení „vzájemně prospěšného řešení“ sporu.

Gazprom je podezřelý, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snaží se některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek. Některým zákazníkům prý také za plyn účtuje nepřiměřeně vysoké ceny.

Gazprom již v dubnu označil tato obvinění za nepodložená a dnes předal Evropské komisi svou oficiální reakci. V té firma vysvětluje, proč se domnívá, že jsou obvinění založena na chybné metodologii. „Zejména v případě údajně nadměrných cen Gazpromu přináší naše reakce důkazy a data, jež ukazují, proč jsou závěry komise ekonomicky i právně neopodstatněné,“ uvedl Gazprom.

Brusel začal Gazprom kvůli podezření ze zneužívání jeho postavení na trhu vyšetřovat již v září 2012. Vyšetřování podle dřívějších údajů zahrnovalo Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Newsletter