Globální prodej průmyslových robotů loni zpomalil růst na 12 pct

Prodej průmyslových robotů ve světě loni zpomalil růst na 12 procent z tempa 29 procent v roce 2014. Prudce zvolnil růst prodeje robotů zejména v Číně, která je jejich největším trhem. Uvedla to Mezinárodní federace robotiky (IFR) v dnešní zpřesněné zprávě, která zahrnuje údaje jednotlivých národních sdružení. V dubnu organizace odhadla, že růst prodeje loni zpomalil na osm procent.

V Číně se odbyt robotů zvýšil o 17 procent po předloňském vzestupu o 56 procent. Druhá největší ekonomika světa, kde s růstem mezd prudce narůstá zájem o automatizaci výroby, se však na globálním prodeji 248.000 robotů stále podílela více než čtvrtinou. IFR loni předpověděla, že prodej robotů v Číně vzroste do roku 2017 na dvojnásobek, protože míra využití robotů tam stále daleko zaostává za vyspělými zeměmi.

Čínskému trhu nadále dominují zahraniční výrobci robotů, domácí producenti ale loni zvýšili svůj podíl na trhu na 31 procent z 25 procent v roce 2013. V posledních měsících poutá pozornost nabídka čínského výrobce domácích spotřebičů Midea na převzetí německého producenta průmyslové automatizace Kuka.

V Evropě se odbyt robotů zvýšil o deset procent. V USA stoupl jen o tři procenta, na celé západní polokouli ale díky silné expanzi v Latinské Americe stoupl o 15 procent. V Mexiku se prodej robotů více než zdvojnásobil díky investicím světových automobilek do automatizace výroby vozů na export do USA a Jižní Ameriky, uvedla IFR podle agentury Reuters.

Druhým největším trhem robotů byla loni Jižní Korea, následovaly Japonsko, USA a Německo. První pětice zemí se na celkovém prodeji podílela třemi čtvrtinami.

Největším zákazníkem výrobců robotů zůstal automobilový průmysl, který se na celkovém odbytu podílí více než třetinou. Loni ale jeho nákupy vzrostly pouze o jedno procento. Nejrychleji se zvyšoval prodej robotů v odvětvích produkce kovů, umělých hmot, gumárenství a elektroniky.

Newsletter