Gorbačov do Prahy nedorazí, ale svůj projev pošle na videu

V Praze začíná mezinárodní konference, na níž z videozáznamu zazní projev bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova. Pětaosmdesátiletý Gorbačov se měl akce zúčastnit, ale znemožnily mu to zdravotní problémy. O tématu evropské bezpečnosti a aktuálních hrozbách budou diskutovat na tři stovky účastníků, mezi nimiž jsou významní bývalí i současní diplomaté.

Gorbačov měl v Praze strávit tři dny a měl se setkat i s prezidentem Milošem Zemanem. V pátek měl pokřtít knihu novináře a spisovatele Milana Syručka „Michail Gorbačov – Uchránil Prahu před krveprolitím?“, k níž napsal úvod.

Cestu do Prahy Gorbačov zrušil na doporučení svých lékařů ve středu. Gorbačov měl zdravotní problémy již minulosti, před dvěma lety skončil v nemocnici kvůli potížím s cukrovkou.

Podle organizátorů nepřítomnost bývalého sovětského vůdce výrazně neovlivní průběh konference. „Všichni přihlášení účastníci ze zahraničí už postupně přilétají, nikdo zatím účast na této konferenci neodvolal. Vše se uskuteční v plném rozsahu, tak, jak bylo na programu,“ řekl člen organizačního týmu Syruček. Dodal, že kromě záznamu projevu je v plánu přímé spojení s Gorbačovem.

Konference nazvaná „Celková bezpečnost po studené válce. Jak řešit nové problémy? Evopská bezpečnost a Rusko“ se bude konat od 16. do 18. září. Zúčastní se jí mimo jiné bývalý britský ministr zahraničí David Owen, někdejší šéf české diplomacie Jan Kavan nebo ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Newsletter