Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

HN: Kiwi je na prodej. Investor zaplatí nejméně 10 miliard korun

Podle dnešních Hospodářských novin se blíží prodej nejúspěšnějšího českého start-upu, za který jsou světoví zájemci ochotni zaplatit částku převyšující deset miliard korun. Kiwi.com je nejrychleji rostoucí firmou v regionu střední a východní Evropy a je jednou z mála, která je plně zaměřená na globální trh.

O prodeji prodejce letenek se podle listu spekuluje delší dobu. Nyní ale obchod dostává reálné obrysy. „Mezi akcionáři panuje všeobecná shoda na exitu investorů,“ říká Jan Veverka z fondu Touzimsky Kapital, který přes Touzimsky Airlines drží v Kiwi.com více než pětinový podíl. To potvrzuje i další investor Jiří Hlavenka. Své podíly chtějí prodat ti, kteří do firmy investovali, naopak alespoň část svých podílů by si měli udržet zaměstnanci a zakladatel firmy Oliver Dlouhý.

„Najít ten správný okamžik výstupu je hrozně těžké,“ říká Hlavenka. Kiwi dál rychle roste a může se zdát, že vydržet ve firmě delší čas přinese vyšší zisky. „Říkáte si zlatá rybka a já ještě budu císařem, a pak skončíte v chatrči.“ Popisuje také, že jednotliví investoři mají o směřování firmy různé představy. Shodli se proto, že prodej je nyní vhodným řešením.

Newsletter