Hodnota fúzí a akvizic v USA je tento měsíc rekordní

Americké společnosti uzavřely již tento měsíc dohody o fúzích a akvizicích v hodnotě 248,9 miliardy USD (6,2 bilionu Kč). Překonaly tak předchozí měsíční rekord z července 2015, který činil 240 miliard USD. Nový rekord byl zaznamenán také v případě týdenní hodnoty, když minulý týden podle údajů firmy Dealogic dosáhla hodnota dohod více než 177 miliard USD. Období těsně před prezidentskými volbami přitom bývá naopak dobou, kdy firmy odkládají své plány na fúze a čekají, až budou jasné odpovědi na zásadní otázky, jako je antimonopolní politika, píše The Wall Street Journal (WSJ).

Navzdory rekordnímu říjnu je však od počátku roku dohoda hodnot nižší meziročně o zhruba 20 procent. Objevují se však signály, že další měsíce by mohly na říjen navázat. WSJ dnes uvedl, že jednání o spojení vedou firmy CenturyLink a Level 3 Communications a General Electric a Baker Hughes. Každá z dohod by mohla mít hodnotu více než 20 miliard USD.

Nárůst zájmu o fúze a akvizice je překvapující i vzhledem k politickému odporu vůči fúzím, který v posledních letech výrazně vzrostl. Vláda Baracka Obamy již zablokovala řadu velkých dohod a proti spojování firem vstupují také politici z různých stran politického spektra. S velkou kritikou se setkalo zvláště nedávné oznámení o nabídce AT&T na koupi mediální firmy Time Warner.

Podnikatelé převážně věří, že prezidentské volby vyhraje Hillary Clintonová, která zřejmě bude pokračovat v relativně přísném postupu proti slučování firem. Firmy přesto pokračují v dohodách o spojení, což je podle WSJ možné vysvětlit řadou faktorů. Kvůli zpomalování ekonomického růstu je pro firmy obtížné zvyšovat příjmy, proto hledají nové způsoby jak snížit náklady a udržet růst zisku. Po letech utahování opasků však potřebují nové zdroje efektivity, a mezi ty patří sloučení s konkurencí. Mnohé z nich se také snaží využít svoji hotovost tak, aby zajistily budoucí růst, když roky strávily agresivním odkupem svých akcií.

Mnoho z dohod oznámených v poslední době se zřejmě nakonec neuskuteční. Některá z velkých převzetí z poslední doby napadli regulátoři a v mnoha případech se neuskutečnila. Jednou z největších zrušených dohod bylo plánované převzetí farmaceutické firmy Allergan společností Pfizer za 150 miliard USD. Také Baker Hughes a Halliburton zrušily plány na spojení v hodnotě 35 miliard USD kvůli odporu vlády.

Newsletter