I chytré hodinky mohou pomoct vyšetřovatelům usvědčit pachatele. Česká firma Compelson jako první dokáže získat skrytá data z Apple Watch

Forenzní analýza mobilních zařízení se stává čím dál důležitější součástí vyšetřování a soudních řízení. S nárůstem popularity chytrých přístrojů hraje často klíčovou roli v usvědčování pachatelů či ochraně poškozených. Počet případů, kdy právě data z těchto zařízení pomohla, neustále narůstá. Například velice nedávno v případu Britky Caroline Crouchové. Zde pomohly hodinky vyvrátit tvrzení manžela o čase smrti, což následně vedlo k jeho dodatečnému výslechu a doznání k vraždě. Česká firma Compelson je lídrem v této oblasti a jako první na světě dokáže získat i data z Apple Watch.

„V našem oboru je strašně důležité držet krok s dobou, protože technologie nepočkají. Právě proto se vždy snažíme, aby se náš produkt co nejdříve dokázal propojit s těmi nejnovějšími zařízeními. Jako prvním na světě se nám povedlo vytvořit software, který umí číst data z Apple Watch, což vzhledem k jejich popularitě znamená pro bezpečnostní složky velkou výhodu při řešení budoucích, ale i stávajících případů,“ říká Dušan Kožušník, zakladatel a CEO společnosti Compelson.

Apple Watch pod drobnohledem

MOBILedit Forensic Express umí z hodinek dostat řadu velice podstatných informací a dat, které v řadě případů mohou bezpečnostním složkám přinést podstatné důkazy. Jedná se především o fotky i s jejich lokalitou, poznámky, zvukové nahrávky, soubory, seznam aplikací či systémové logy a ID uživatele. Pro připojení k Apple Watch používá MOBILedit iBUS konektory a umí pracovat se všemi sériemi hodinek.

Nejde jen o hodinky

Compelson se nezaměřuje pouze na hodinky, ale MOBILedit dokáže pracovat s velkou škálou mobilních zařízení od starých tlačítkových mobilů až po ty nejnovější modely a operační systémy. Firmou dodávaný Connection Kit, jenž obsahuje nespočet konektorů, umožňuje propojení s většinou současných mobilních zařízení, ale i s řadou starších. Kufřík obsahuje i klonovací SIM kartu, která slouží k přístupu do telefonu bez znalosti PIN kódu a odstřihnutí zařízení od sítě, aby se zabránilo případné ztrátě důkazů.

“Velikou roli ve forenzní analýze zařízení hraje i proškolení personálu, který se softwarem pracuje. Musíme dbát na to, aby členové bezpečnostních složek věděli, co mají v datech vyhledávat. Obstojí nalezené informace jako důkaz, nebo ne? Pomohou s rozuzlením případu? Právě proto pořádáme pravidelné konference a školení, aby byli naši uživatelé schopni využít maximální potenciál, jejž MOBILedit Forensic Express nabízí,“ dodává Kožušník. Právě pro školení slouží plně zařízené školicí centrum v nových kancelářích firmy Compelson v pražských Holešovicích.

Compelson je průkopníkem v oblasti forenzní analýzy mobilních zařízení – tedy ve využití dat získaných z těchto přístrojů pro vyšetřování či soudní řízení. Tato data v dnešní době často hrají klíčovou roli při usvědčování pachatelů či naopak v ochraně poškozených. Firma stála u zrodu tohoto oboru v České republice a její produkt MOBILedit Forensic patří mezi nejpoužívanější programy svého druhu. Společnost k němu dodává také hardwarový kufr – Connection Kit s rozmanitou škálou konektorů, včetně klonovacích SIM karet, tak aby se dala připojit naprostá většina současných mobilních zařízení. Compelson se ovšem nevěnuje jen samotnému produktu, také pořádá pravidelná odborná školení pro vyšetřovací složky, kde učí, jak získat data přímo z hardwaru mobilních zařízení díky pokročilým technikám forenzní analýzy.

MOBILedit Forensic využívají bezpečnostní složky ve 119 zemích světa, od amerických FBI a CIA přes britský Scotland Yard až po Policii ČR. MOBILedit pro civilní použití má pak přes 6 milionů uživatelů ve více než 160 zemích.

Newsletter