Ifo: Změna ekonomické politiky USA může silně ovlivnit i Německo

Pokud Spojené státy po prezidentských volbách začnou stavět ekonomické bariéry, může to ovlivnit přes 1,5 milionu pracovních míst v Německu. Informoval o tom dnes ekonomický institut Ifo. O možné změně orientace americké ekonomiky se mluví zejména v souvislosti s případným vítězstvím republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách.

„Podstatné zhoršení amerického ekonomického klimatu by se dotklo přes 1,5 milionu pracovních míst v Německu a téměř 200 miliard eur (5,4 bilionu Kč) přímých zahraničních investic ze strany německých firem ve Spojených státech,“ uvedl v tiskové zprávě Gabriel Felbermayr z mnichovského institutu. Utrpět by podle něj mohl především automobilový, strojírenský a farmaceutický sektor.

Německo loni do Spojených států vyvezlo zboží za celkem 103 miliard eur (2,8 bilionu Kč), opačným směrem putovalo zboží za 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč). „Na vývozu do USA závisí přímo i nepřímo asi 2,5 procenta celkové německé zaměstnanosti, což je ekvivalent více než milionu pracovních míst. Dalších 630.000 pracovních míst v Německu připadá na firmy, nad nimiž mají kontrolu americké podniky,“ podotkl Felbermayr.

Felbermayr podpořil také uzavření dohody Evropské unie o volném obchodu se Spojenými státy (TTIP). To je ale zatím kvůli neshodám politiků v nedohlednu, tvrdí pozorovatelé.

Výsledky amerických prezidentských voleb, v nichž je mírnou favoritkou demokratická kandidátka Hillary Clintonová, budou známy ve středu nad ránem.

Newsletter