Index: Export poroste ve 4. čtvrtletí roku v průměru o 5 procent

Český export by se měl na konci letošního roku po letním dramatickém propadu vrátit k jednocifernému růstu. Ve čtvrtém čtvrtletí vývoz tuzemských firem poroste v průměru tempem kolem pěti procent. Ukazuje to Index exportu, který na dnešní tiskové konferenci představili zástupci Raiffeisenbank a Asociace exportérů.

Ve třetím letošním čtvrtletí export meziročně klesl podle odhadu o jedno procento meziročně po růstu o 4,4 procenta na jaře. Německé průmyslové objednávky a předstihové indikátory z eurozóny ale ukazují, že i v českém průmyslu by mělo dojít ke zlepšení a tedy návratu k růstu vývozu.

Tempo meziročního růstu vývozu bude ke konci letošního roku zvolna brzdit ke třem procentům. „Ve zbytku roku nečekáme nikterak závratná tempa růstu exportu, ovšem to, co jsme viděli v červenci, by mělo být skutečně extrémní výjimkou z řady,“ uvedl investiční stratég Raiffeisenbank Michal Brožka. Hlavním rizikem podle něj zůstává vývoj v EU, kde ovšem dochází ke zlepšování předstihových indikátorů.

„Zprávy z trhu však na start nového roku už optimismem nehýří. Zejména světové automobilky tvrdě přišláply brzdový pedál a toto se zcela určitě negativně projeví ve velké části českého exportu na začátku příštího roku,“ dodal místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Navíc podle něj na českém trhu práce je stále neobsazených 134.000 pracovních míst, což vývoj ekonomiky limituje.

Vývoz tuzemských firem v červenci klesl o 16,5 procenta. Za zhoršením vývoje zahraničního obchodu stál zejména propad výroby automobilů v důsledku státních svátků a celozávodních dovolených. Český export by letos měl dosáhnout podle odhadu podnikatelských svazů rekordní více než čtyři biliony korun.

Newsletter