Index Exportu: Slabší koruna zpomalování exportu nezlomí

Zpomalování růstu českého exportu slabší koruna nezlomí. Aktuální hodnoty předstihového ukazatele Indexu Exportu na pět měsíců dopředu sice naznačují sezónní oživení exportu v porovnání se slabým začátkem letošního roku, ale v porovnání s loňským rokem se stále jedná o výrazné zpomalení.

„Slabší koruna, ale i vyšší počet pracovních dní, pomáhá českému exportu udržet se „nad nulou“. Naopak zhoršující se výhledy evropské ekonomiky, obavy z dopadů světové obchodní války a zcela vyčerpaný trh práce v Česku vyčerpaly prostor pro svižnější růst exportu,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

„Ani výhled německé ekonomiky nepřekypuje optimismem, a protože všichni víme, když Německo dostane rýmu, český export bude mít minimálně velmi těžkou angínu, očekávání do posledního čtvrtletí tohoto roku jsou silně zneklidňující. Připočteme-li možnost zavedení amerických cel již od tohoto září, exportní mrazy mohou udeřit již letos na konci třetího čtvrtletí,“ konstatuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Newsletter